Sikorowski, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Sikorowski, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Sikorowski, Andrzej

Data urodzenia:

10 października 1949

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta, mandolinista, kompozytor, autor tekstów piosenek i poeta. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dzieciństwie uczył się gry na mandolinie. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie. W czasie studiów związany był z akademickim środowiskiem kulturalnym. Z własnymi balladami występował na studenckich koncertach i festiwalach.

W 1970 r. zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie za piosenkę Nowy rok. Otrzymał także wyróżnienie za balladę Czemu? w 1971 r. i II nagrodę za piosenkę Niedokończona myśl w 1972 r. na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu oraz III nagrodę na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu[1] za piosenkę Od tamtej chwili[2] w 1971 r.

Od 1972 r. współpracuje z Ośrodkiem Telewizyjnym Kraków. W 1976 r. został członkiem kabaretu Pod Budą, działającego przy Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie. Po rozwiązaniu kabaretu utworzył z jego zespołu muzycznego własną grupę wokalno-instrumentalną o tej samej nazwie. Z zespołem Pod Budą koncertował w kraju i za granicą, dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych. Występuje także solo.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odcinek 135 (reż. Ryszard Wolański). W 1979 r. otrzymał nagrodę tygodnika „Student” za działalność kulturalną.

Jest kompozytorem muzyki do filmów animowanych dla dzieci (m.in. Przygody Rzepa, Maurycy i Hawranek) oraz tekstów piosenek dla dzieci na LP Geografia na wesoło, wydanym przez Poljazz (muz. Stanisław Marciniak); kompozytorem i autorem piosenek m.in. dla Gaygi, Krystyny Prońko, Ireny SantorZbigniewa Wodeckiego.

Piosenka Polska Madonna w wykonaniu Maryli Rodowicz zdobyła nagrodę dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87. Większość jego tekstów wydana została drukiem w tomikach poetyckich Moje piosenki, Lecz póki co żyjemy i w serii Biblioteka bardów: Andrzej Sikorowski[1].

Od 2005 r. występuje także u boku swojej córki, Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny[3].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

Rabiański, Radosław

3. 

http://andrzejsikorowski.pl/biografie/andrzej-sikorowski/
Oficjalna strona Andrzeja Sikorowskiego [odczyt: 19.08.2021].