Ślęzak, Dorota

Zgłoszenie do artykułu: Ślęzak, Dorota

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Fot. Andrzej Głuc

Nazwisko:

Ślęzak, Dorota

Informacje

Pieśniarka i kompozytorka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w klasie skrzypiec i fortepianu w Kędzierzynie-Koźlu i filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest laureatką wielu konkursów piosenki, m.in.:

– I nagrody na XXXII Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1996 r.,

– II nagrody na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie w 1996 r.,

– Nagrody Publiczności na Reminiscencjach Poetyckich w Opolu w 1997 r.,

– Grand Prix i Nagrody Publiczności na Ogólnopolskim Przeglądzie „Recital” w Siedlcach w 1998 r.

– w 1996 r. zaproszono ją do udziału w koncercie Kraina Łagodności na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu,

– w 2003 r. otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki estradowej,

– w 2008 roku otrzymała I nagrodę Europejskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej „Transvocale” (Frankfurt nad Odrą/Słubice),

– w 2010 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Doroty Ślęzak pt. „Nie wiedziałam”.

Jest najmłodszą artystką, która została przyjęta do Piwnicy pod Baranami przez Piotra Skrzyneckiego – współpracuje z nią od 1996 r. Z jej zespołem występowała w kraju i za granicą, m.in.: w Austrii, Bułgarii, Norwegii, Szwecji i w USA. W swoim repertuarze ma piosenki z muzyką własną, jak również kompozycje autorstwa Adriana Konarskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Stanisława RadwanaGrzegorza Turnaua, do tekstów, m. in.: Wiesława Dymnego, Jonasza Kofty, Barbary Stępniak-Wilk, Leszka WójtowiczaMichała Zabłockiego. Współpracowała też ze Zbigniewem Preisnerem. W 1998 r. zaśpiewała w filmie brytyjskim pt. Dreaming of Joseph Lees (reż. Eric Styles), a w 2001 r. w filmie pt. Weiser (reż. Wojciech Marczewski), oba z muzyką Zbigniewa Preisnera. Jako solistka wzięła udział w koncertach Requiem dla mojego przyjaciela. Za wersję kompaktową Requiem (1998 r.), na której znalazły się śpiewane przez nią utwory MiłośćModlitwa, otrzymała Złotą Płytę.

Potrafi bardzo sugestywnie wprowadzać słuchacza w kreowany przez siebie świat. Podczas występów nierzadko akompaniuje sobie na skrzypcach. W Piwnicy pod Baranami prezentowała dotychczas trzy autorskie recitale: Przed brzegiem, Widziałam jak anioł z nieba spadł (z udziałem Jana Nowickiego i Grzegorza Turnaua) i ostatni – Przyszłam po kolor dla mojego anioła. Dwie piosenki z jej muzyką ukazały się na składankach Piwnicy pod Baranami. Piosenka pt. Historio-histeria do słów Roberta Kasprzyckiego znalazła się na płytach: Kabaret Piwnicy pod Baranami – koncert 40-leciaPiwnica pod Baranami, vol. 5, zaś piosenka pt. Muszę coś zrobić do słów Agnieszki Osieckiej – na płycie Przychodzimy, odchodzimy (2000 r.) z serii Złota Kolekcja[1].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław

2. 

http://www.dorotaslezak.pl/
Oficjalna strona internetowa Doroty Ślęzak [odczyt: 24.08.2011].

3. 

Ślęzak, Dorota