Urgacz, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Urgacz, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Urgacz, Tadeusz

Data urodzenia:

31 maja 1926

Miejsce urodzenia:

Sosnowiec

Data śmierci:

4 czerwca 2011

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Poeta, autor tekstów piosenek. Absolwent Wydziału Prawno-Administracyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako poeta debiutował w 1946 r. na łamach krakowskiego „Odrodzenia”. Pierwszy tomik poezji Uśmiech ojczyzny wydał w 1952 r.

W latach 1953–1967 pisał piosenki m.in. dla Chóru Czejanda, Kaliny Jędrusik, Jerzego Połomskiego, Sławy Przybylskiej, Hanny Rek, Violetty VillasMieczysława Wojnickiego.

Jest autorem blisko dwustu tekstów piosenek, z których kilkanaście zdobyło nagrody w plebiscytach na radiową piosenkę miesiąca, m.in. Romeo, Kalinowe serceCzarny Ali-Baba. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 167 (reż. Ryszard Wolański).

Jest laureatem:

– III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’62 za piosenkę Kuglarze,

– nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’68 za Jest bałałajka,

– nagrody Polskiego Radia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’71 za Królową Barbarę.

Na początku lat 70. definitywnie zerwał z piosenką. Krępuje ona, jego zdaniem, język poezji i często go banalizuje. Od tamtej pory poświęcił się poezji. Jest autorem wierszy zebranych w tomikach: Reny, Narcyz, Garbuska, Braciszek, Powrót Abla, Zielone Grenlandie, Wiersze wybrane, Lord Ptasznik, Reinkarnacje oraz tomiku wierszy dla dzieci Cuduś[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://kppg.waw.pl/Strona%202019/person.php?osoba=16379
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 03.08.2020].