Wielanek, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Wielanek, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wielanek, Stanisław

Data urodzenia:

13 listopada 1949

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

23 grudnia 2016

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Śpiewak, gitarzysta, akordeonista i kompozytor, zbieracz i znawca folkloru miejskiego. Z wykształcenia technik mechanik. W dzieciństwie uczył się gry na akordeonie, później na fortepianie. Ukończył Studium Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Jako muzyk zadebiutował w 1970 r. w utworzonej przez siebie Kapeli Czerniakowskiej, która kultywowała tradycje przedwojennych orkiestr podwórkowych i popularyzowała miejski folklor. Ukształtował profil zespołu i zadbał o jego repertuar, który został utrwalony w nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia oraz płytowych. W 1983 r. rozstał się z Kapelą Czerniakowską. Rok później założył kontynuującą jej nurt repertuarowy Kapelę Warszawską. Nagrał z nią płyty i przygotował programy estradowe poświęcone piosence lwowskiej, więziennej, legionowej, wojennej i okupacyjnej, żydowskiej i rubasznej. W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Zagrał ponad 4 tys. koncertów.

W 1990 r. zdobył nagrodę za piosenkę Ej wy, wierzby w konkursie im. T. Korian, organizowanym przez emigrację polską we Francji. Koncertował i nagrywał także z Elżbietą SzaniewskąDuecie Stela. Był konsultantem krajowym i polonijnym kapel i zespołów podwórkowych. Utrzymywał stałe kontakty z animatorami folkloru polskiego na obczyźnie. Posiadał jeden z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych z folklorem miejskim.

W 1994 r. ukazała się jego książka Szlagiery starej Warszawy : śpiewnik andrusowski (z dwoma kasetami), wydana przez Boston. Był współautorem artykułów prasowych i felietonów o tematyce warszawskiej oraz scenariuszy widowisk artystycznych. Twórca muzyki do spektaklu Zaczarowany krawiec wystawianego na deskach Teatru Żydowskiego. Jego karierze poświęcony jest program TV pt. Pięćdziesiątka Stanisława Wielanka i hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 183 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[1], [2].

Bibliografia