Kiedy będzie słońce i pogoda

Zgłoszenie do artykułu: Kiedy będzie słońce i pogoda

Kiedy będzie słońce i pogoda

A jak będzie słońce i pogoda

A gdy przyjdzie

Klasyfikacja:

pieśń ludowa

Melodia:

ludowa z Kujaw

Informacje

Dzieło nosi wyraźne cechy pochodzenia szlacheckiego. Abstrakcyjne sformułowania np. napatrzenie, sumienie, rozum, nie pasują do pieśni ludowej. W zbiorach utworów erotycznych z początku XVII w. spotykamy już tylko początkowe wiersze:

Przyjdźże, miły, do mnie, do ogroda,

Będziesz kosił, gdy będzie pogoda[1].

Według Śpiewnika polskiego jest to pieśń ludowa pochodząca z Kujaw. Ma charakter typowego chodzonego, towarzyskiego tańca korowodowego, który stanowił pierwowzór poloneza. Był on wykonywany podczas różnych uroczystości, szczególnie na weselu, po obrzędzie zwanym oczepinami[3].

1. Polska pieśń ludowa: wybór, s. 59.

2. Kujawy. 2, s. 323.

3. Śpiewnik polski, s. 119, 120.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

4. Polskie pieśni i piosenki: śpiewnik polski: [melodie i teksty], s. 183.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

5. Niech rozbrzmiewa wolny śpiew: śpiewnik, s. 268.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

6. W górę serca!: drugi zbiór pieśni narodowych i patriotycznych. Cz. 2, Słowa, s. 3.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

7. Piosenki ludowe i popularne na 2 i 3 głosy równe : L. 34–67.