Budzyński, Wiktor

Zgłoszenie do artykułu: Budzyński, Wiktor

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Budzyński, Wiktor

Pseudonim:

Fix

Data urodzenia:

4 marca 1906

Miejsce urodzenia:

Stanisławów

Data śmierci:

10 kwietnia 1972

Miejsce śmierci:

Londyn

Informacje

Autor tekstów, piosenkarz. Ukończył VI Gimnazjum Państwowe we Lwowie, a następnie wydział prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza. W 1920 r. służył ochotniczo w Wojsku Polskim. W okresie studiów założył we Lwowie Teatr Akademicki Nasze Oczko. W 1930 r. debiutował jako autor tekstów piosenką pt. Dlaczego mnie zdradziłaś, napisaną do rewii Serce Warszawy dla Teatru Uśmiech Warszawy; nagrał ją także na płytę w Syrenie Record.

Od 1932 r. pracował w rozgłośni lwowskiej Polskiego Radia jako reżyser słuchowisk i kierownik literacki. Pisał teksty audycji, piosenki, był współtwórcą, a potem współautorem audycji: Wesołe niedziele, Ta joj, Gospoda pod lwem, Na Wesołej Lwowskiej Fali. Napisał kilkaset tekstów radiowych, skeczy, dialogów, grotesek. Pisał również i opracowywał teksty piosenek nagrywanych na płyty. Współpracował z kompozytorami lwowskimi – Alfredem Schützem, Janem Ernstem, Zbigniewem Lipczyńskim, Kazimierzem Abratowskim, Tadeuszem Seredyńskim. Był autorem przedstawień scenicznych, rewii, fars, komedii (Na Łyczakowie, Poszukuję zdolnego włamywacza, Skąd się biorą dziurki w serze). Podczas II wojny światowej działał w teatrze przyfrontowym 2 Korpusu jako autor. Od 1946 r. mieszkał w Londynie. Prowadził działalność literacką i artystyczną, współpracował z radiem[1].

Bibliografia