Chyła, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Chyła, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Chyła, Tadeusz

Data urodzenia:

30 października 1933

Miejsce urodzenia:

Sopot

Data śmierci:

23 lutego 2014

Miejsce śmierci:

Wraszawa

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Absolwent Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie. Debiutował w 1954 r. jako wykonawca ballad w gdańskim teatrzyku studenckim Bim Bom, z którym koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, NRD, Belgii, Holandii i Francji. Współtworzył kabaret To Tu, dla którego zaczął komponować ballady do tekstów Jerzego Afanasjewa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ludwika Jerzego KernaAndrzeja Waligórskiego. W 1968 z r. Kazimierzem Grześkowiakiem, Jackiem NieżychowskimAndrzejem Zakrzewskim utworzył śpiewający kabaret Silna Grupa „Pod Wezwaniem”, z którym występował do 1970 r.

Jest laureatem nagród i wyróżnień na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, m.in.:

– wyróżnienia za Balladę o krowie w 1963 r.,

– wyróżnienia dla kabaretu To Tu w 1964 r.,

– II nagrody za Ballada o mumiach w 1965 r.,

– II nagrody za Ballada o Zenku Dreptaku w 1966 r.,

– nagrody dziennikarzy dla Silnej Grupy „Pod Wezwaniem” w 1969 r.

Współpracował z kabaretami Wagabunda i ABC-WP. Od 1973 r. występuje z własnymi recitalami.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 8 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://kppg.waw.pl/Strona%202019/person.php?osoba=1514
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 04.06.2021].