Gałkowski, Jan

Zgłoszenie do artykułu: Gałkowski, Jan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Gałkowski, Jan

Data urodzenia:

28 marca 1926

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

10 października 1989

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Poeta i autor tekstów piosenek. Studiował na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako twórca tekstów piosenek debiutował w połowie lat 50-tych w spółce autorskiej z Bogusławem Choińskim. W latach 1958–1961 współpracował z kabaretem i teatrem klubu studenckiego „Stodoła” w Warszawie, dla którego przygotował pięć przedstawień: Album Chagalla, czyli jak samochód przestraszył się konia, Alarm, Balią przez HaDwaO, Król Ubu – Fantazja skandaliczna na temat Alfreda Jarry’egoWszystko może się zdaŻyć. Pisał teksty piosenek dla solistów kabaretu „Stodoła” i ówczesnych gwiazd estrady, m.in. dla Igi Cembrzyńskiej, Ludmiły Jakubczak, Czesława Niemena, Sławy Przybylskiej, duetu Rinn-Czyżewski, Reny Rolskiej, Ireny Santor, Nataszy Zylskiej. W latach 70-tych pisał teksty piosenek wspólnie z Mirosławem Łebkowskim i samodzielnie. Jest laureatem nagród za piosenki wojskowe, m.in.:

– Złotych Pierścieni na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1970 i 1979 r.,

– II nagrody Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego w 1969 r.,

– wyróżnienia Ministerstwa Obrony Narodowej w 1968, 1970 i 1975 r.,

– III nagrody Ministerstwa Obrony Narodowej w 1977 r.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 23 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Jest autorem tomików wierszy Dzieje orężem pisaneLegenda polowych map oraz zbiorków wierszy dla dzieci, m.in. Leśne strony, Przez morza i oceany[1].

Bibliografia