Choiński, Bogusław

Zgłoszenie do artykułu: Choiński, Bogusław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Choiński, Bogusław

Data urodzenia:

19 lutego 1925

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

2 września 1976

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, także malarz i rysownik. Zadebiutował w połowie lat 50-tych w spółce autorskiej z Janem Gałkowskim, z którym pisał teksty piosenek m.in. dla Ludmiły Jakubczak, Zbigniewa Kurtycza, Reny Rolskiej, Ireny Santor, Violetty Villas, Nataszy Zylskiej. W latach 1958–1961 spółka ta przygotowała dla kabaretu i teatru klubu studenckiego Stodoła w Warszawie kilka przedstawień, m.in. Król Ubu – Fantazja skandaliczna na tematy Alfreda Jarry’ego (muz. S. Prószyński) i Album Chagalla, czyli jak samochód przestraszył się konia (muz. Benedykt Konowalski). Od 1965 r. pisał teksty piosenek w spółce z Markiem Dagnanem, m.in. dla Ali-Babek, Homo HominiSławy Przybylskiej. Następna jego spółka autorska z Tomaszem Bielskim pisała teksty i sprawowała artystyczną opiekę nad Grupą Bluesową Stodoła, dla której przygotowała kilka programów koncertowych i repertuar na dwa LP[1].

Bibliografia