Has, Jadwiga

Zgłoszenie do artykułu: Has, Jadwiga

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Has, Jadwiga

Nazwisko rodowe:

Krawczyk, Jadwiga

Data urodzenia:

1 sierpnia 1945

Miejsce urodzenia:

Białystok

Data śmierci:

16 grudnia 2017

Informacje

Poetka, autorka tekstów piosenek, sztuk teatralnych i scenariuszy programów TV, także aktorka. Absolwentka brytyjskiego Royal Society of Arts. W 1974 r. debiutowała jako poetka na łamach „Literatury”. Rok później rozpoczęła współpracę z radiem i telewizją. Pracowała początkowo jako lektorka, później współtworzyła cykliczne programy dla dzieci, m.in. Entliczek-Słowniczek, i dla dorosłych, m.in. Od słowa do słowa, Szczęśliwy dzieńNowy salon gry. Jako autorka tekstów zadebiutowała w 1976 r. piosenką pt. Sentymentalny świat w wykonaniu Jerzego Połomskiego, który spopularyzował ją także w Kanadzie i USA podczas organizowanych przez Pagart występów polskich artystów. Jest autorką libretta widowiska muzycznego Ballada o miłości zagrożonej (muz. Juliusz Loranc), libretta musicalu Sztuka kochania czyli serdeczne porachunki (muz. Seweryn Krajewski) oraz tekstów piosenek m.in. dla Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Krystyny Giżowskiej, Teresy Haremzy, Ireny JarockiejŁucji Prus.

Jest laureatką:

– II nagrody w konkursie Programu III Polskiego Radia w 1976 r. za Spotkanie z wiatrem,

– I i III nagrody w koncercie Piosenki w teatrze za Drogi ledwie półNie śnij mi się,

– II nagrody w koncercie Premiery za Nuty na szczęście na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1987 r.,

– a także nagród na festiwalach piosenki w Niemczech, Austrii i Holandii.

W 2010 r. opublikowała tom wspomnień Życie w drugim planie[1], [2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

https://zaiks.org.pl/1438,196,nie_zyje_jadwiga_has
Strona internetowa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS [odczyt: 28.10.2020].

3. 

Katalog Biblioteki Narodowej