Loranc, Juliusz

Zgłoszenie do artykułu: Loranc, Juliusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Loranc, Juliusz

Data urodzenia:

24 września 1937

Miejsce urodzenia:

Łodygowice

Informacje

Pianista, klarnecista, kompozytor i aranżer. Ukończył Liceum Muzyczne w Bielsku-Białej w klasie klarnetu. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu Ludwika Kurkiewicza. W czasie studiów współpracował jako akompaniator z kabaretami klubów studenckich „Stodoła” i „Hybrydy”, z teatrzykiem satyry Henryka Malechy oraz z kabaretem Jamnik – Pies Cynicki Jana T. Stanisławskiego. W latach 1961–1964 był muzycznym korepetytorem w Teatrze Ludowym w Warszawie, dla którego skomponował także muzykę do bajki dla dzieci Na straganie (współaut. J. Maksymiuk). W latach 1979–1981 współpracował z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, a od 1982 r. z Teatrem na Targówku (później Rampa) w Warszawie. Prowadził także zajęcia wokalne dla aktorów musicalu Metro.

Jako kompozytor piosenek zadebiutował w 1961 r. utworem Hotel Miami dla Fryderyki Elkany. W latach 1964–1969 i od 1974 r. współpracował z zespołem Ali-Babki. Był kierownikiem muzycznym grupy Quorum (1968–1971) oraz Grupy I (1972–1976). Komponował piosenki także dla Stana Borysa, Macieja Kossowskiego, Jacka Lecha, Renaty Lewandowskiej, Haliny Kunickiej, Jana Pietrzaka, Ireny Santor i Niny Urbano. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 58 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Jest kompozytorem muzyki do filmów Dzięcioł (współaut. Henryk Kuźniak, reż. Jerzy Gruza), Pięć i pół bladego Józka (reż. Henryk Kluba); piosenki The Ziuta Story do filmu Milion za Laurę (reż. Henryk Przybył); muzyki do spektakli teatralnych Ballada o miłości zagrożonej, EmancypantkiSweet Fifties; aranżacji i kompozycji do widowisk KabaretroPaolo Conte.

Jest laureatem:

– II nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’65 za Gdy zmęczeni wracamy z pól,

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’68 za To ziemia,

– nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69 za Kwiat jednej nocy,

– nagrody Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’72 za Olbrzymi twój cień,

– nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’74 za Radość o poranku[1].

Bibliografia
Finansowanie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.