Odrowąż, Janusz

Zgłoszenie do artykułu: Odrowąż, Janusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Odrowąż, Janusz

Właściwie:

Wiśniewski, Janusz

Data urodzenia:

27 stycznia 1914

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

25 grudnia 1984

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Poeta i autor tekstów piosenek, także satyryk, dziennikarz i kompozytor. Studiował na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Wyższej Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie. W 1936 r. debiutował jako autor piosenek oraz dziennikarz w „Małym Dzienniku”. Po wojnie współpracował z gazetą codzienną „Robotnik”. W 1946 r. założył kabaret literacki „Kukułka”. W latach 50. był kierownikiem literackim cyrków polskich.

Jest autorem tekstów arii operetkowych i librett komedii muzycznych Niezwykła przygoda, Atomowy rower (muz. Wiesław Machan), O ślicznych kwiatkach i strasznym potworze oraz Diabły warszawskie; tekstów piosenek m.in. dla duetu Framerowie, Wojciecha Gąssowskiego, Kwartetu Warszawskiego, Bohdana Łazuki, Czesława Niemena, Tadeusza RossaJadwigi Strzeleckiej, a także tekstów piosenek dla wędkarzy i nowożeńców.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 81 (reż. Ryszard Wolański).

Jest laureatem:

– I nagrody w konkursie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Komitetu ds. Radia i Telewizji za piosenkę Spróbujmy jeszcze raz w 1964 r.,

– III nagrody Związku Polskich Autorów i Kompozytorów za Toast opolski w 1965 r.,

– wyróżnienia w konkursie Polskiego Radia za Walczyk dla niepalącychToast serdeczny w 1973 r.,

– nagrody Prezydenta miasta Opola za Staropolskim obyczajem na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 r[1].

Bibliografia