Gąssowski, Wojciech

Zgłoszenie do artykułu: Gąssowski, Wojciech

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Gąssowski, Wojciech

Data urodzenia:

20 czerwca 1943

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Piosenkarz, także gitarzysta i kompozytor. Zadebiutował w konkursie „Szukamy Młodych Talentów” w 1961 r. Rok później znalazł się w finałowej tzw. złotej dziesiątce I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Współpracował z Czerwono-Czarnymi, z którymi wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63, oraz z Chochołami. W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe i bluesowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu zdobył I nagrodę w kategorii wokalistów. Na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’67 w Warszawie wystąpił w koncercie Nowe twarze w polskim jazzie. Równocześnie współpracował z rockowymi zespołami TajfunyPolanie, a także nagrywał jako solista z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.

W latach 1969–1971 związany był z Grupą ABC. W 1971 r. utworzył własną grupę Test, z którą koncertował i nagrywał do 1976 r. Od tamtej pory występuje jako solista z repertuarem polskim i obcym. Nagrał piosenki do serialu TV Wojna domowaM jak miłość, wystąpił z Karin Stanek w epizodycznej roli w filmie Dwa żebra Adama (reż. Janusz Morgenstern). Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz płytowych. Zrealizował recitale telewizyjne Love Me TenderParty. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 20 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’88 w koncercie Od Opola do Opola piosenka Gdzie się podziały tamte prywatki w jego wykonaniu zdobyła I nagrodę. Wystąpił na Old Rock Meeting w latach 1986–1987 w Sopocie, Festiwalu Country Music Fan Fair w Nashville (USA) w 1989 r. oraz imprezie Trzy dekady polskiego rocka w Sopocie w 1991 r[1].

Bibliografia