Sadowski, Robert

Zgłoszenie do artykułu: Sadowski, Robert

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Sadowski, Robert

Pseudonim:

Sadek

Data urodzenia:

24 listopada 1963

Data śmierci:

25 stycznia 2005

Informacje

Polski gitarzysta rockowy. Znany z działalności w wielu polskich zespołach rockowych od połowy lat 80. XX w.

Jedną z pierwszych formacji, w których grał był Szklany Markiz. Pierwszym zawodowym zespołem było Madame (od 1984), w którym występował wraz z Robertem Gawlińskim. Po rozwiązaniu zespołu w 1986 r. związał się z wokalistą Jarkiem Wajkiem oraz basistą Wojtkiem Trześniowskim (Pancerny), z którymi stworzyli formację Lizard’s Day

Około 1989 r. brał udział w nagraniu albumu Kultu Kaseta.

Następnie dołączył do punkowej grupy Deuter, z którą wystąpił w 1989 r. na festiwalu w Jarocinie. Był to ostatni koncert zespołu Deuter w tym składzie. Większość muzyków z tego zespołu wraz z nowym wokalistą postanowiło kontynuować twórczość pod szyldem Houk. Brał udział w powstaniu albumów Houk_Soul_Ammunition_SP_Records_1992, Natural Way (Full Noize)Houk_Transmission_Into_Your_Heart_Izabelin_Studio_1994.

W grudniu 1993 r. odszedł z zespołu Houk i wiosną 1994 r. wraz z Bogdanem Kondrackim założył zespół Kobong, z którym nagrał dwie płyty Kobong oraz Chmury nie było.

W tym czasie powrócił do współpracy z ówczesnym liderem Wilków Robertem Gawlińskim przy jego płytach Solo oraz X.

Kolejną formacją, którą powołał do życia, był Robot. Zespół nie zyskał popularności i po upadku tego przedsięwzięcia artysta zaczął grać na gitarze na ulicach. Z młodymi ludźmi, z którymi muzykował, nagrał materiał Starówka. W 2004 r. ukończył budowę studia Robot–Media[2], [3].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.polskirock.art.pl/
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 19.01.2016].

3. 

Katalog Biblioteki Narodowej