Świerzyński, Michał

Zgłoszenie do artykułu: Świerzyński, Michał

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Świerzyński, Michał

Data urodzenia:

25 października 1868

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

30 czerwca 1957

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor, dyrygent, pedagog[2]. Uczeń Zygmunta NoskowskiegoWładysława Żeleńskiego[3]. Do 1930 r. działał jako dyrygent chórów i pedagog w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Od 1930 do 1936 r. był profesorem w Wielkopolskiej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Skomponował oratorium pt. Boże Narodzenie (jego fragmenty oraz kilka innych kompozycji religijnych zostało nagranych w grudniu 1936 r. przez „Syrenę Record”), 2 opery (serio i buffo), 6 symfonii, 38 kantat, 20 zeszytów utworów fortepianowych, operetki, kilkaset pieśni, kolędy. Po II wojnie światowej pracował w szkolnictwie muzycznym[4].

Bibliografia
Finansowanie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.