Woy-Wojciechowski, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Woy-Wojciechowski, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Woy-Wojciechowski, Jerzy

Woy, Jerzy

Data urodzenia:

9 sierpnia 1933

Miejsce urodzenia:

Inowrocław

Informacje

Kompozytor i pianista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, profesor nauk medycznych. Gry na fortepianie uczył się od ósmego roku życia, początkowo prywatnie u miejscowego organisty, potem w Podstawowej Szkole Muzycznej i Średniej Szkole Muzycznej we Włocławku, dokąd przeniósł się w 1945 r. Pierwszą kompozycją, którą napisał w wieku lat dwunastu, było tango Tęsknota i miłość. Po maturze starał się o przyjęcie na studia medyczne i muzyczne. Tradycje rodzinne sprawiły, że został lekarzem, z muzyką jednak nie zerwał. Jeszcze w czasie studiów utworzył żeński i męski kwartet rewelersów Cztery Szmery, z którego wyłonił się w 1951 r. Teatrzyk Piosenki Lekarzy Eskulap. Napisał dla niego blisko dwieście piosenek, które wykorzystane zostały w ponad dwudziestu programach estradowych, m.in. Grunt żebyśmy zdrowi byli, Na zdrowieŚmiech to zdrowie. Prowadzony przez niego przez trzydzieści lat Eskulap zawsze występował społecznie. Dał około czterech tysięcy koncertów w kraju oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Jest także kompozytorem:

– muzyki do dwunastu filmów krótkometrażowych, m.in. Rok Franka W., Piąta rano, Wyspa kobiet, Pryzmat, Przenikanie, We dwojePerspektywa;

– muzyki do widowisk muzycznych No to cyrkFredro dla dorosłych;

– piosenek dla kabaretu Koń i magazynu radiowego 60 minut na godzinę;

– piosenek m.in. dla Waldemara Koconia, Dany Lerskiej, Jerzego Połomskiego, Ireny Santor, Piotra SzczepanikaEwy Śnieżanki.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 179 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego), filmu dokumentalnego Grunt żebyśmy zdrowi byli... (reż. Wacław Florkowski) i programu telewizyjnego Jerzy Woy (reż. Anna Barcikowska). W 2003 r. ukazała się książka o trzydziestoletniej działalności Teatrzyku Piosenki Lekarzy Eskulap Śpiewający konsyliarze (z CD Eskulap z piosenkami z lat 1965–1975), wydana przez Domenę[1].

Bibliografia