Nazwisko: |
Zielińska, Katarzyna |
Data urodzenia: |
27 maja 1977 |
Aktorka i piosenkarka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 2003 r. Karierę artystyczną rozpoczęła w 1996 r. Otrzymała wówczas I nagrodę w Konkursie Młodych Pianistów (program chopinowski) i I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Słowa w kategorii „Piosenka” (oba w Krakowie), co zaowocowało trwającą do 1998 r. współpracą ze Sławą Przybylską. W zakresie piosenki i kształcenia głosu, wśród jej nauczycieli można wymienić Ewę Kornecką, Martę Stebnicką, Elżbietę Zapendowską, Mieczysława Grąbkę oraz Martę i Leopolda Kozłowskich.
Wzięła udział w wielu telewizyjnych programach muzycznych i rozrywkowych (głównie w TVP 2), m.in.: Kraj się śmieje (2002–2004), Mrągowska Noc Kabaretowa (2002–2004), Rodzynki z migdałami (2002 r.), Piosenki Agnieszki Osieckiej (2003 r.), Śpiewające fortepiany (2003 r.), Zaśpiewać w Olsztynie (2003 r.), Kabaretowa Scena Dwójki (2004 r.), Piosenki STS-u (2004 r.), Imiennik Zbyszka Górnego (2004 i 2005 r.), benefisy w Teatrze STU (np., Jacka Cygana) i benefis Krystyny Feldman. Zagrała w filmach: Dzień świra (reż. Marek Koterski), Córy szczęścia (reż. Marta Meszaros), Quo vadis (reż. Jerzy Kawalerowicz) i Nikifor (reż. Krzysztof Krauze).
Od 1999 r. współpracuje z Jerzym Fedorowiczem i prowadzonym przez niego Teatrem Ludowym w Krakowie, gdzie występowała (także śpiewała), m.in. jako:
– Polly w musicalu Błysk rekina (2000 r., reż. Jerzy Fedorowicz) – nagrała płytę z piosenkami z tej realizacji w 2003 r., sesja nagraniowa miała miejsce w Radiokulturhaus w Wiedniu, gdzie wystąpiła także z Gerhardem Bronnerem, legendarnym twórcą kabaretu austriackiego,
– Petronela w spektaklu muzycznym Berlińska Rewia Kabaretowa (2001 r., reż. Łukasz Czuj),
– Fifi w wodewilu Królowa przedmieścia (2001 r., reż. Mieczysław Grąbka),
– Chaja w musicalu Siostry Parry (2002 r., reż. Piotr Szalsza),
– Mary (Rachel) w farsie Wieczór kawalerski (2002 r., reż. Janusz Szydłowski),
– Ewa w spektaklu rockowym Minnesota Blues z piosenkami Oddziału Zamkniętego (2002 r., reż. Jerzy Fedorowicz).
Występowała też na deskach teatrów warszawskich. Zagrała rolę Agnieszki w spektaklu muzycznym Wielka woda (2003 r., reż. Jan Szurmiej) w Teatrze Rampa, Kasi – w musicalu Złe zachowanie (2003 r., reż. Andrzej Strzelecki) w Teatrze Viva Art i Annelle – w spektaklu Stalowe magnolie (2004 r., reż. Wojciech Malajkat) w Teatrze Syrena. Ponadto współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, gdzie przygotowuje spektakl muzyczny z piosenkami STS-u (reż. Jerzy Satanowski). Obok wymienionych osób, pracowała z takimi reżyserami, jak: Agnieszka Glińska, Krzysztof Jasiński, Krystian Lupa, Andrzej Strzelecki, Jerzy Trela i Stanisław Tym.
Jako piosenkarka występowała niemal w całym kraju i w Europie. Od 1998 r. współpracuje z Leopoldem Kozłowskim i Jackiem Cyganem. Śpiewała w ich programie autorskim pt. Rodzynki z migdałami, z pieśniami i piosenkami żydowskimi w języku polskim i jidysz, a także uczestniczyła w nagraniu podwójnej płyty pt. Rodzynki z migdałami w 2003 r., na którą złożyły się kompozycje znane z programu. Z repertuarem żydowskim regularnie występuje na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Prezentuje też recital autorski, na który składają się piosenki z muzyką, m. in.: Jarosława Abramowa, Włodzimierza Korcza, Czesława Majewskiego, do słów, m.in.: Przemysława Borkowskiego, Jacka Cygana, Igora Cypriaka, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. To głównie piosenki musicalowe i przeboje filmowe. Wiele zostało napisanych specjalnie dla niej. Recital przedstawiała w kraju, m.in.: w Teatrze Słowackiego (Scena pod Pompą) w Krakowie i na VIII Jesiennym Festiwalu Teatralnym w Nowym Sączu, a także za granicą, np. z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Paryżu w 2004 r., w ramach 700-lecia Gminy Żydowskiej w Tel Awiwie w 2004 r. i na Festiwalu Klezmerskim w Norymberdze w 2005 r. W 2003 r. prezentowała swoje piosenki w ramach Nocnej Sceny Piosenki (reż. Jerzy Fedorowicz), śpiewając m.in.: z Martą Bizoń, Katarzyną Jamróz i Iwoną Konieczkowską. Współpracuje z takimi muzykami i kompozytorami, jak: Jacek Cygan, Jerzy Derfel, Zbigniew Górny, Krzysztof Herdzin, Jerzy Kluzowicz, Włodzimierz Korcz, Zygmunt Kukla, Jerzy Satanowski i Hadrian Tabęcki, a także z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie.
Katarzyna Zielińska była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała:
– I nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej im. Ludwika Sempolińskiego w Warszawie w 2003 r.,
– Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności na Festiwalu im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie w 2003 r.,
– Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy w Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Piosenek Agnieszki Osieckiej w 2003 r.,
– Nagrodę Publiczności w XXV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2004 r.,
– Stypendium Prezydenta i Rady Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki estradowej i Stypendium Twórcze Ministra Kultury w 2004 r[1].