Szła dzieweczka

Zgłoszenie do artykułu: Szła dzieweczka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Tytuł:

Szła dzieweczka

Szła dzieweczka do laseczka

Melodia:

ludowa[1]

ludowa ze Śląska[3]

Informacje

Współczesnym utwór ten kojarzy się z repertuarem zespołu „Śląsk”. Jest jednak znacznie starszy, być może zapożyczony z Czech. Na różnego rodzaju zlotach i spotkaniach międzynarodowych, młodzież polska przymuszona do śpiewania, w ostatecznej desperacji wykonuj ten utwór. Starsi natomiast preferują smętnego GóralaCzerwony_pas. Tak czy inaczej wesoła „dzieweczka” wkroczyła do pierwszej trójki najpopularniejszych pieśni ludowych[4].

Bibliografia

1. 

Śpiewnik „Iskier”: pieśni i piosenki na różne okazje, s. 175.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

2. 

Karczma piwna, czyli huczne spotkanie Gwarków i Fuksów Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – Kraków, nr 15.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

3. 

Niech rozbrzmiewa wolny śpiew: śpiewnik, s. 285, 286.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.

4. 

Złota księga pieśni polskich: pieśni, gawędy, opowieści, s. 172.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu.