Zgłoszenie do artykułu: Ukochany kraj

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” mieszczący się w Krakowie, przy ul. Krakusa 7, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2135 z późn. zm.), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.

Tytuł:

Ukochany kraj

Wszystko tobie, ukochana ziemio

Autor słów:

Gałczyński, Konstanty Ildefons

Autor muzyki:

Sygietyński, Tadeusz

Informacje

Konstanty Ildefons Gałczyński nie był kryształową postacią jak przystało na autora utworów znajdujących się w kanonie lektur: miał problemy z alkoholem, uwielbiał flirtować z kobietami i błaznować w towarzystwie, nie był lubiany w środowisku literackim, gdyż uznawano go za konformistę. Napisał złośliwy Poemat dla zdrajcy, który stanowił komentarz na temat emigracji Czesława Miłosza. Zaatakowany słownie noblista polemicznie odpowiedział na zarzuty Gałczyńskiego na łamach Zniewolonego umysłu. W dorobku autora można znaleźć awangardowe wiersze, twórczość politycznie zaangażowaną, a nawet postmodernistyczne utwory. Nie brakowało w jego działach absurdalnego humoru, który istniał na prawach znanych tylko temu pisarzowi. Wśród wielu tytułów należy wskazać Ukochany kraj. Pieśń była bardzo popularna wśród młodzieży, pojawiała się na wszystkich akademiach szkolnych, w czasie ważnych wystąpień oraz podniosłych chwilach. Tekst to istne dzieło Gałczyńskiego, które pretendowało do miana hymnu narodowego. Właściwie – w planach zawarto pomysł zamiany Mazurka Dąbrowskiego na Ukochany kraj, lecz nigdy nie doszło do realizacji tego celu[5].

Autorem muzyki utworu jest Tadeusz Sygietyński. Wśród jego najważniejszych kompozycji na głos i fortepian wymieniana jest właśnie pieśń „Ukochany kraj”. Spuścizna artystyczna obejmuje dodatkowo jej wersję na chór mieszany oraz na chór męski[6].

W 2002 r. Janusz Józefowicz (1959– ) napisał spektakl pod takim właśnie tytułem. Widowisko przypominało peerelowskie szlagiery, które nie straciły na swojej wartości pod wpływem czasu. Ukochany kraj to jeden z nich – wiecznie młody i zawsze aktualny hit[7].

Bibliografia

1. To idzie młodość: śpiewnik jednogłosowy, s. 55–57.

2. Nasze piosenki, s. 190–192.

3. Śpiewnik „Iskier”: pieśni i piosenki na różne okazje, s. 97, 98.

4. Tam na błoniu błyszczy kwiecie: śpiewnik historyczny, s. 152, 153.

5. http://www.wprost.pl/ar/41023/Czarownik-Galczynski/?I=1057.
Artykuł w wersji elektronicznej w serwisie „Wprost.pl” autorstwa Justyny Kobus pt. Czarownik Gałczyński (nr 9/2003) [odczyt: 13.02.2009].

6. http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_sygietynski_tadeusz.
Strona internetowa „Culture.pl” redagowana przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie [odczyt: 13.02.2009].

7. http://www.teatry.art.pl/!recenzje/ukochanyk_joz/ukochanyk.htm.
Wortal o tematyce teatralnej [odczyt: 13.02.2009].

8. Ukochany kraj: na chór mieszany a cappella, s. 3–7.

9. Ukochany kraj: na chór męski a cappella, s. 3–6.

10. Sześć polskich pieśni masowych: partytura.

Finansowanie

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.