Nazwa: |
T.Love |
Teenage Love Alternative |
|
Data powstania: |
styczeń 1982 |
Grupa rockowa utworzona przez Muńka Staszczyka w styczniu 1982 r. w Częstochowie. Jako grupa amatorska pod nazwą Teenage Love Alternative zadebiutowała w lutym 1982 r. na studniówce w IV LO w Częstochowie. Wystąpiła tam wówczas w składzie: Janusz Knorowski – g., Zygmunt Staszczyk – bg., voc., lider, Jarosław Woszczyna – ten. sxf., Jacek Wudecki – dr., Dariusz Zając – kbrd.
Profesjonalny debiut grupy odbył się na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin ‘83. Występowała na tym festiwalu do 1988 r. Wzięła także udział w Festiwalu Nowej Fali w Toruniu w latach 1983–1984, Róbrege w Warszawie w 1983 r. i w latach 1985–1986 oraz w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985 r. Jej piosenka Zabijanka znalazła się na wydanym w 1985 r. przez Tonpress LP Jeszcze Młodsza Generacja.
Rozwiązała się w czerwcu 1989 r. Reaktywowała się wiosną 1990 r. w Warszawie składzie: Jan Benedek – g., Jarosław Polak – dr., Zygmunt Staszczyk – voc., lider, Krzysztof Szymański – g., Przemysław Wójcicki – bg. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie i Węgrzech.
Zrealizowała teledyski do piosenek To wychowanie, King, Prawdziwi kochankowie, Warszawa (Grand Prix na festiwalu teledysków Yach Film w Gdańsku w 1991 r.) i Chłopaki nie płaczą (reż. Łukasz Zadrzyński, nagroda polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ‘97 w kategorii teledysk roku).
W latach 1993–1994 działa w składzie: Romuald Kunikowski – kbrd., Maciej Majchrzakj – g., Paweł Nazimek – bg., Jacek Perkowski – g., Jarosław Polak – dr., Zygmunt Staszczyk – voc., lider.
Nagrała muzykę do filmu Nisko latające anioły, wystąpiła także w filmie fabularnym Balanga i biograficznym Śmierć leszczom (reż. Łukasz Wylężałek). Piosenki zespołu zostały wykorzystane w filmie Superprodukcja (reż Juliusz Machulski), promowanym przez teledysk do piosenki Luźny Yanek. Nagrania z koncertu XX lat T.Love, który odbył się w warszawskim klubie „Stodoła” 14 listopada 2002 r. ukazały się na CD T.Love: T. Live, vol. 1–2 (z udziałem gości, m.in. Jan Benedeka, Roberta Brylewskiego i Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego.
Aktualny skład zespołu: Michał Marecki – kbrd., Paweł Nazimek – bg., Jan Pęczak – g., Jarosław Polak – dr., Zygmunt Staszczyk – voc, lider.
Jest laureatem nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii zespół roku i piosenka roku Nie, nie, nie, Superjedynki w kategorii płyta rock na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2002. Dzieje zespołu są treścią hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 163 (reż. Ryszard Wolański), biografii autorstwa Zygmunta Staszczyka T.Love: Dzieci rewolucji, wydanej przez Zebrę w 1992 r., książki w serii Antologia polskiego rocka: T.Love, Prymityw i... z 1995 r. oraz monografii Magdaleny Patryas T.Love: Potrzebuję wczoraj, oficjalna biografia, wydanej przez Lampę i Iskrę Bożą w 2007 r[1].