Dzikowski, Krzysztof

Zgłoszenie do artykułu: Dzikowski, Krzysztof

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Dzikowski, Krzysztof

Pseudonim:

Borys, Krzysztof

Data urodzenia:

25 stycznia 1938

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Satyryk, literat, autor tekstów piosenek, scenariuszy kabaretowych i musicali. Studiował na Politechnice Warszawskiej, ukończył Wydział Filologii Polskiej w Studium Nauczycielskim w Warszawie oraz Wydział Scenariuszowy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Debiutował w czasie studiów jako autor i aktor we własnej sztuce Tragedia wydrwigroszów.

W latach 1961–1963 był kierownikiem literackim kabaretu klubu studenckiego „Stodoła” w Warszawie. Tworzył też dla niego scenariusze widowisk, m.in.: Powieszony, Hotel „Wieczny odpoczynek”. Od 1963 do 1965 r. wraz z Wojciechem Młynarskim pisał scenariusze programów dla kabaretu klubu studenckiego „Hybrydy”, m.in. Radosna gęba stabilizacjiLudzie to kupią.

W 1963 r. zadebiutował jako autor tekstów piosenek dla Czerwono-Czarnych. Później pisał m.in. dla Stana Borysa, Tadeusza Chyły, Ireny Jarockiej, Niebiesko-Czarnych, Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Katarzyny Sobczyk, Karin StanekTajfunów. W latach 1967–1977 tworzył z Sewerynem Krajewskim największe przeboje z repertuaru Czerwonych Gitar.

Jest autorem librett musicali Gwałtu, co się dzieje (według Aleksandra Fredry, muz. Seweryn Krajewski), Niedopasowani, czyli Goliath Wieloryb (współaut. Wojciech Młynarski, muz. Marek Sart); tekstów piosenek do filmu Dancing w kwaterze Hitlera (reż. Jan Batory).

Jest laureatem:

– II nagrody w Turnieju Trzech Wierszy w 1961 r.,

– I nagrody w konkursie Uniwersytetu Warszawskiego „Gaudeamus Warszawskie” za prozę w 1962 r.,

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63 za piosenkę pt. Liliput,

– I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’65 za utwór Nie wiem czy to warto,

– I nagrody w konkursie Młodzi i Film za scenariusz w 1981 r.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 12 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia