Ellmann, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Ellmann, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Ellmann, Andrzej

Ellmann, Andrzej Zbigniew

Data urodzenia:

1951

Data śmierci:

29 kwietnia 2017

Miejsce śmierci:

Poznań

Informacje

Kompozytor muzyki rozrywkowej i filmowej, gitarzysta, wokalista, członek ZAiKS[1].

Długoletnim współpracownikiem Eleni, dla której komponował i koncertował wraz z nią.

W latach 1967–72 grał w zespołach amatorskich. W 1972 r. z założoną przez braci Prońko grupą Reflex na festiwalu Jazz nad Odrą zdobył II nagrodę. Dwa lata później współpracował ze Zdzisławą Sośnicką czego rezultatem była skomponowana razem z Romanem Nowickim do tekstu Jonasza Kofty piosenka Zasnęło we mnie wszystko.

W 1975 r. grał i śpiewał w Kabarecie Tey piosenki z tekstem Janusza Rewińskiego Poszło z dymem parę latNa przekór nam.

W 1978 r. nawiązał współpracę z Krzysztofem Krawczykiem. Skomponował dla niego muzykę do wierszy MarzenieTrzy złote włosy Leopolda Staffa, Lubię kiedy kobieta Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Posyłam kwiaty Adama Asnyka.

Przez wiele lat współpracował także z orkiestrami Zbigniewa Górnego, z Alex Bandem i z Orkiestrą Jerzego Miliana.

W 1981 r. występował jako support przed Czesławem Niemenem na trasie koncertowej w USA.

W latach 80. współtworzył trio razem z Haliną ZimmermannPiotrem Schulzem, ale komponował także m.in. dla Zdzisławy Sośnickiej, Urszuli Sipińskiej (Mam cudownych rodziców, Muzyk, muzyk, Płynąć), Ireny Jarockiej (Masz jeszcze mnie) i Ryszarda Rynkowskiego.

Skomponował muzykę do około 200 filmów krajoznawczych[2].

Bibliografia