Gaszyński, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Gaszyński, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Gaszyński, Marek

Pseudonim:

Tomasz, Jan

Data urodzenia:

14 czerwca 1939

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

15 stycznia 2022

Informacje

Autor tekstów piosenek, dziennikarz i prezenter radiowy. Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1958 r. rozpoczął współpracę z Rozgłośnią Harcerską Polskiego Radia. Od 1962 r. pracuje w Polskim Radio. Jest autorem audycji muzycznych; artykułów drukowanych w prasie codziennej i muzycznej; książek ABC prezentera dyskotek, Zagadki – muzyka rozrywkowa, Muzyka, którą lubię, Woodstock ’94, Fruwa twoja marynara, Pan Tadeusz Jazz czyli Krajobraz po bitwie, Cudowne lata. Moja historia rock and rolla w Polsce oraz biografii Niemen : czas jak rzekaCzerwone Gitary – Nie spoczniemy....

Jako autor tekstów zadebiutował w 1964 r. piosenką Czy wiesz dla Czesława Niemena. Później pisał m.in. dla zespołu Breakout, Czerwonych Gitar, Haliny Frąckowiak, Gangu Marcela, Wojciecha Gąssowskiego, Ireny Jarockiej, Niebiesko-Czarnych, PolanWojciecha Skowrońskiego[1]. W sumie napisał teksty do ponad 150 piosenek.

Od 2006 do 2007 r. sprawował funkcję prezesa Radia dla Ciebie.

Nagrodzono kilkoma odznaczeniami:

  • brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005 r.),
  • srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013 r.),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2015 r.) za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia”,
  • złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2020 r.)[3].

Bibliografia