Nazwisko: |
Majewski, Czesław |
Data urodzenia: |
14 czerwca 1939 |
Miejsce urodzenia: |
Łódź |
Pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent, także aktor. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W czasie studiów współpracował z zespołem dixielandowym Tiger Rag i z Rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi jako muzyk solista i aranżer. Akompaniował Ymie Sumac podczas jej występów w Polsce w 1961 r. W latach 1966–1969 był kierownikiem muzycznym Łódzkiej Estrady.
Po uzyskaniu dyplomu koncertował jako pianista z orkiestrami symfonicznymi we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Warszawie. W latach 1974–1978 prowadził Big Band TnT (Teatru na Targówku) w Warszawie. Później był kierownikiem muzycznym warszawskich teatrów „Komedia” i „Syrena”. Współpracuje jako kompozytor, pianista i aktor z Kabarecikiem Olgi Lipińskiej. Występował w telewizyjnym quizie muzycznym Śpiewające fortepiany. Akompaniował solistom i zespołom w nagraniach radiowych i płytowych. Występował w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Austrii, NRD i Czechosłowacji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.
Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odc. 66 (reż. Ryszard Wolański).
Jest laureatem:
– I nagrody (z Leszkiem Bogdanowiczem) za prezentowany na konkursie w Paryżu w 1966 r. program estradowy Grand Music-Hall de Varsovie,
– I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Radia w 1968 r. za piosenkę Biało-czerwona,
– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70 za Jak być kochaną,
– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’71 za Song o oczekiwaniu,
– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’72 za piosenkę Za mało było tej miłości,
– nagród za aranżację na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’73,
– I nagrody na festiwalu w Słonecznym Brzegu w 1975 r. za piosenkę W oczach twych,
– II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’76 za Znajdę miłość
Jest autorem:
– licznych opracowań muzycznych i aranżacji;
– muzyki teatralnej do spektakli Krach, Dwanaście krzeseł i Roxy;
– utworów instrumentalnych; piosenek m.in. dla Marii Koterbskiej, Haliny Kunickiej, Jerzego Połomskiego, Danuty Rinn, Reny Rolskiej, Ewy Śnieżanki, Trubadurów, Teresy Tutinas i Bogdany Zagórskiej[1].