Suchocki, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Suchocki, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Suchocki, Tadeusz

Data urodzenia:

23 sierpnia 1927

Miejsce urodzenia:

Wilno

Data śmierci:

9 lipca 2015

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, konsultant muzyczny[2].

Studia pianistyczne rozpoczął w 1934 r. w Konserwatorium Muzycznym im. M. Karłowicza we Wilnie u Stanisława Szpinalskiego. Po wojnie studiował kompozycję w łódzkim Państwowym Konserwatorium Muzycznym i jednocześnie chemię na tamtejszym Uniwersytecie. W 1950 r. podjął studia na Wydziale Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, które ukończył w 1954 r. Wraz Januszem Cegiełłą, Markiem Sartem, Romualdem Żylińskim był współzałożycielem słynnego jazzowego „Klubu Melomanów” przy Polskiej YMCA w Łodzi. Był kierownikiem muzycznym kabaretu Dudek. Pisał utwory rozrywkowe dla Haliny Kunickiej, Jerzego Połomskiego, Bohdana Łazuki, Jaremy Stępowskiego. Napisał muzykę do filmu Żona dla Australijczyka, aranżował muzykę do filmu Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Napisał tez wiele wspaniałych piosenek, przede wszystkim z Wojciechem Młynarskim Taksówkarz warszawski, Bomba w górę, Bez ciebie nie ma życia, Warszawo ma, kapitalny Statek do Młocin czy Balladę o Dzikim Zachodzie.

Był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy Polskiej YMCA. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, dzieląc tułacze losy wielu swoich rodaków, po przesiedleniu z rodzinnego Wilna znalazł się w Warszawie, w dopiero co odbudowanym z gruzów budynku Polskiej YMCA przy ul. Konopnickiej 6. To miejsce stało się dla niego pierwszym domem, jak również stworzyło możliwość rozwoju jego wielu talentów. W swoim długim imciarskim życiu doświadczył rozkwitu tej organizacji, jak również jej likwidacji na początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Po 1990 r. kiedy Polska YMCA wznowiła swoją działalność stał się czynnym jej uczestnikiem, będąc przy tym wielkim orędownikiem przywrócenia zagrabionego przez komunistów całego majątku Polskiej YMCA[3].

Bibliografia