Trojan, Marceli

Zgłoszenie do artykułu: Trojan, Marceli

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Trojan, Marceli

Psiuk, Marceli

Właściwie:

Trojan, Marcel

Informacje

Wokalista, instrumentalista (gitara, harmonijska ustna) oraz kompozytor. Lider zespołu country Gang Marcela[1].

Urodzony pod znakiem „Ryb” (25 lutego) w Katowicach, muzyk-kompozytor wywodzący się ze środowiska śląskiego, akademik (ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji z tytułem „magistra sztuki”).

Od lat 70-tych XX w. członek Zaiks-u i Zakr-u. Ma na swoim koncie występy solowe (w okresie szkoły średniej i wyższej), w założonych przez siebie duetach gitarowych M&M czyli kolejno: Marcel & Mirek, Marcel & Marek, Marcel & Maciej, a także w zespołach: Waganci, Partita, Familia.

Od 1979 r. założyciel i kierownik zespołu Gang Marcela, od 1982 r. mąż Barbary Pysz (solistka Gang Marcela) i ojciec 2 synów: Davida i Jakuba. Autor około 200 utworów, głównie w gatunku/stylistyce country, pop i ballady. Zainteresowany także twórczością refleksyjno-religijną (album Pytania o sens oraz liczne pastorałki i piosenki religijne). Najbardziej znane utwory: Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty, Mężczyzna i łzy, Lubię mieć luz, Znajdziemy pośród trosk, Zaświeciła moja gwiazda, Bym drogi nie pomylił, Julia i ja.

Pisał i pisze muzykę do tekstów własnych oraz innych autorów jak, na przykład.: Marek Gaszyński, Jacek Bukowski, Andrzej Kosmala, Bogdan Olewicz, Krzysztof Dzikowski, Andrzej Sobczak, Wanda Chotomska, i inni.

Komponuje utwory głównie na potrzeby własne i zespołu Gang Marcela, ale także między innymi dla: Zdzisławy Sośnickiej, Krystyny Giżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Cierniewskiego, kabaretu Rak i innych. Ma na swoim koncie licznie wydane albumy płytowe z zespołem Gang Marcela, jak na przykład Tyle złamanych serc, Byle do przodu, Mamy święta, Nastrój świąt, Bieszczady czyli country na swojska nutę, Śląski bukiet, Nie tylko kasa, a także album solowy Napij się Żywca!.

Zajęcia dodatkowe: aktywny udział w kierowaniu dwoma firmami zajmującymi się produkcją i dystrybucją własnej fonografii oraz współtworzenie wydawanych przez te firmy pozycji albumowych (wydawnictwa ilustracyjno-słowno-muzyczne). Obecnie mieszka w Bielsku-Białej[2].

Bibliografia

1. 

Katalog Biblioteki Narodowej

2. 

https://www.gangmarcela.pl/gang-marcela/marcel-trojan
Oficjalna strona internetowa zespołu Gang Marcela [odczyt: 13.12.2015].