Urbanowicz, Jadwiga

Zgłoszenie do artykułu: Urbanowicz, Jadwiga

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

fot. Grażyna Wyszomirska

Nazwisko:

Urbanowicz, Jadwiga

Data urodzenia:

21 maja 1924

Miejsce urodzenia:

Zakopane

Data śmierci:

28 lutego 1994

Miejsce śmierci:

Poznań

Informacje

Autorka tekstów piosenek i scenariuszy, poetka i fotoreporterka. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicz. Z estradą związała się na początku lat 60.

Jest autorką:

– widowisk i słuchowisk dla dzieci;

– scenariuszy programów estradowych, m.in. W 50 lat dookoła świata dla Mieczysława Fogga;

– tekstów piosenek m.in. dla Bractwa Kurkowego, Edwarda Hulewicza, Haliny Kunickiej, Jerzego Połomskiego, Joanny Rawik, Ireny Santor, Zdzisławy Sośnickiej, Lidii Stanisławskiej, Ewy ŚnieżankiWiktora Zatwarskiego.

Jest laureatką:

– III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1961 r. za Znali, kochali ją,

– III nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’64 za Godivę,

– nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70 za Chlebem i solą,

– I nagrody na festiwalu piosenki w Tokio za Może już jutro w 1971 r. i za Taki dzień się zdarza raz w 1972 r.,

– Srebrnych Pierścieni w 1969, 1976, 1978 i 1982 r. oraz Złotych Pierścieni w 1971, 1981 i 1986 r. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu[1].

Bibliografia