Zimiński, Marian

Zgłoszenie do artykułu: Zimiński, Marian

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zimiński, Marian

Data urodzenia:

20 stycznia 1945

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

25 listopada 1997

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Pianista, organista, perkusista i kompozytor. Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i perkusji oraz Wydziału Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Warszawie. Studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W 1963 r. utworzył własną amatorską grupę beatową Relax, w której grał na perkusji. W maju 1964 r. nawiązał współpracę z zespołem Impulsy, zaś we wrześniu tego samego roku został pianistą Chochołów.

W latach 1966–1969 grał w zespole Akwarele. Uczestniczył z nią w nagraniu trzech pierwszych płyt autorskich Czesława Niemena (LP Czesław Niemen i Akwarele: Dziwny jest ten świat, LP Niemen i Akwarele: Sukces, LP Niemen i Akwarele: Czy mnie jeszcze pamiętasz). Po rozstaniu z Akwarelami związał się z Grupą ABC, z którą w 1971 r. wyjechał na kilkuletni kontrakt zagraniczny. Później utworzył kolejny własny zespół Marjolaine Sugestic.

Jest kompozytorem muzyki do filmów Urodziny MatyldyGodziny szczytu (reż. Jerzy Stefan Stawiński) oraz piosenek m.in. dla zespołu Ali-Babki, Aury, Chochołów, Wojciecha Gąssowskiego, Grupy ABC, Czesława Niemena, Partity, Maryli Rodowicz, Danuty Stankiewicz[1].

Bibliografia