Festiwal Szkockiej Kraty

28 września 2017

Zapraszamy na Festiwal Szkockiej Kraty

Już w ten weekend, 30 września–1 października, na miłośników kultury szkockiej czeka moc atrakcji: piknik na Plantach, podczas którego będzie można poznać dawne legendy, obejrzeć pokaz tańców dworskich i spróbować szkockich ciasteczek, wysłuchać koncertu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, wziąć udział w zabawach i warsztatach tańca na Małym Rynku oraz historycznym pochodzie i przekazaniu szkockiej kraty dla Krakowa na Rynku Głównym. Wszystko to w ramach Festiwalu Szkockiej Kraty. Do aktywnego udziału zapraszamy mieszkańców Krakowa i turystów!

Fot. Magiczny KrakówFot. Magiczny Kraków

– Przekazanie tartanu naszemu miastu to symboliczny gest będący podkreśleniem wieloletniej przyjaźni z Edynburgiem i Szkocją – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Będziemy przeprowadzać konkurs, który będzie miał na celu najwłaściwsze wykorzystanie daru od przyjaciół Edynburga – dodał wiceprezydent. Zachęcił także, wspólnie z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemarem Domańskim, do wspólnego świętowania i uczestnictwa w pikniku, na którym będzie można bliżej poznać kulturę szkocką.

– Tartan to ważny symbol szkockości. Zostanie przyznany w ramach naszej przyjaźni, tartan to, coś, co nosimy z dumą – podkreślił David McGirr, Kraków Expats Directory, Szkot od 6 lat mieszkający w naszym mieście.

Konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Projekt realizowany jest przez miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

– W kwietniu tego roku na portalu Scotweb ogłoszono konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Mieszkańcy Edynburga przysłali 26 projektów, z których jury wybrało pięć spełniających formalne kryteria szkockiego tartanu. To właśnie spośród tych propozycji krakowianie wybrali naszą kratę – poinformowała Gabriela Ingle ze Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Edynburgu. Zwycięski projekt zaprojektował Alex Imrie, inspirując się kolorami z krakowskiego herbu i stroju krakowskiego. W sierpniu został on zarejestrowany w Szkockim Rejestrze Tartanów.

Czterometrowy kupon krakowskiej kraty, który w niedzielę, 1 października o godz. 13.45 pod Wieżą Ratuszową, Lord Provost Edynburga Frank Ross wręczy Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, utkano w DC Dalgleish – jednej z ostatnich tradycyjnych ręcznych szkockich tkalni.

Festiwal Szkockiej Kraty rozpocznie się, wpisującym się w tradycję Pikników Krakowskich, Szkockim Piknikiem na Plantach, w sobotę 30 września o godz. 11.00 na placyku koło pomnika Tadeusza Boya-Żeleńskiego naprzeciwko Muzeum Archeologicznego. Można będzie posłuchać koncertów Scotpipe – dudziarzy z Edynburga, obejrzeć szkocki taniec, spróbować szkockich ciasteczek. Najmłodsi wysłuchają szkockich bajek, a nawet będą mogli przymierzyć tradycyjny strój Szkotów, czyli kilt. Od godziny 12.00 do 14.00 będzie można robić pamiątkowe zdjęcia dzieci w kiltach.

Tego samego dnia, od 17.00 do 20.00 na Małym Rynku, podczas przeniesiemy się do Szkocji, by poznać jej bogate tradycje: kulturę, stroje, historię tartanu, a także zobaczyć tkanie krakowskiego tartanu w filmie Alexa Ingle'a w jednej z tradycyjnych, szkockich przędzalni. Projektant krakowskiej kraty opowie o swoim pomyśle i pracy nad nim, poznamy też Szkotów mieszkających w Krakowie oraz ich historie. Tancerze ze Szkoły Tańca Jane Austen nauczą szkockich tańców, a w konkursach wiedzy o związkach krakowsko-szkockich będzie można wygrać nagrody. Choć tym razem Szkoci nie przywiozą nam whisky (czyli „wody życia”, jak nazywają ten napój w języku gaelickim), artyści z Krakowa i Edynburga rozgrzeją wieczorną atmosferę prezentując swój ciekawy i intrygujący program.

Z kolei w niedzielę, 1 października, o godz. 12.30 spod sceny na Małym Rynku wyruszy barwny korowód. Poprowadzi go Lord Provost Edynburga, któremu będą towarzyszyć dudziarze z zespołu Scotpipe, w asyście Gwardii Muszkieterskiej, a także tancerze i mieszkańcy Edynburga w tradycyjnych strojach. Do udziału w korowodzie zapraszamy także mieszkańców Krakowa, by uczestniczyli licznie w oficjalnym przekazaniu krakowskiego tartanu na ręce prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wszak będzie to wydarzenie historyczne: Kraków – jako jedyne miasto w Polsce – też będzie miał swój tartan!

Pomysłów na wykorzystanie krakowskiej kraty jest już kilka, ale zbiór ten wciąż jest otwarty. Zapraszamy mieszkańców Krakowa do udziału w konkursie na pomysł wykorzystania krakowskiego tartanu.

Szkocka krata dla Krakowa, czyli kilka słów o tartanie

20 września 2017 / Miasto Kraków

Weekend ze Szkocką Kratą!

24 września 2017 / Miasto Kraków