Co to za miejsce?CO TO ZA MIEJSCE?
Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Jednym z kluczowych celów Biblioteki jest opracowanie, udostępnianie informacji oraz ich prezentacja w Internecie, w Cyfrowej Bibliotece Polskiej Piosenki. Sięgamy do zapomnianych źródeł, szperamy w archiwach, docieramy do żyjących świadków aby zgromadzić i utrwalić wiedzę oraz pamięć o piosence, jej autorach, wykonawcach i miłośnikach. A zadanie to niełatwe, gdyż szacuje się, że piosenek związanych z polską kulturą powstało przeszło 6 milionów.
W CBPP znaleźć można ponad 65 380 rekordów, z czego ponad 2000 stanowią biogramy autorów tekstów i muzyki oraz historie zespołów, a także wykonawców. Większość pieśni i piosenek opatrzona jest przypisami, w których poza wskazaniem autorów tekstów i muzyki, znajduje się geneza powstania utworu. Nasza Cyfrowa Biblioteka odnotowuje 700 tysięcy wejść miesięcznie! W ostatnim czasie wspólnie z Biblioteką Jagiellońską zrealizowaliśmy projekt unijny pn. Polskie pieśni i piosenki w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej… – cz. 2.
Nasza Biblioteka, zarówno ta analogowa, jak i cyfrowa są stale rozwijane pod względem funkcjonalnym i merytorycznym. Robimy wszystko co w naszej mocy, bo wiemy już, że wielu liczy na sukces tego unikatowego projektu. Pamiętaj, że możesz dopomóc w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Ufamy zatem, że również wśród Was, odwiedzających, znajdą się pasjonaci, którzy przyłączą się do tego nowatorskiego przedsięwzięcia.
Nasze akcjeNASZE AKCJE
Nie ograniczamy się tylko do działalności bibliotecznej. Biblioteka Polskiej Piosenki realizuje także wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki takich jak:
CzytelniaCZYTELNIA
W 2011 roku została oddana do użytku czytelnia OKBPP, która jest jednym z rezultatów realizacji projektu Polskie pieśni i piosenki w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej… – cz. 2 współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.
Do września 2022 roku z czytelni można było korzystać w siedzibie OKBPP mieszczącej się przy ul. Krakusa 7. Obecnie OKBPP znajduje się w Forcie 52 Borek przy ul. Fortecznej 146.
Dzięki nowej lokalizacji mamy do zaoferowania profesjonalne stanowisko odsłuchowe dedykowane wszystkim miłośnikom polskiej piosenki. W wyizolowanym pomieszczeniu odsłuchowym udostępniliśmy sprzęt do odtwarzania muzyki z płyt analogowych, CD/DVD oraz kaset magnetofonowych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdą środę od 9 do 16, w pozostałe dni tygodnia po uprzednim umówieniu się z dyżurującym pracownikiem (tel. 12 430 43 00).
Korzystanie ze zbiorów OKBPP szczegółowo omówione jest w Regulaminie korzystania ze zbiorów i usług Ośrodka Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki”, udostępnianego w formie elektronicznej oraz w siedzibie OKBPP. Każdy korzystający z zasobów OKBPP jest zobowiązany do zapoznania się z treścią Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień niezależnie od tego, czy jest stałym użytkownikiem, czy też korzysta ze zbiorów OKBPP doraźnie.
Korzystanie ze zbiorów OKBPP jest bezpłatne z zastrzeżeniem usług wymienionych w Załączniku nr 1 Regulaminu.
Ze zbiorów OKBPP można korzystać w każdą środę od 9 do 16 a w pozostałe dni tygodnia po uprzednim umówieniu się z bibliotekarzem (tel. 12 430 43 00).
W czytelni oferowane są następujące formy udostępniania zbiorów:
– korzystanie z wszystkich materiałów na miejscu;
– wypożyczanie na zewnątrz;
– wydanie kopii materiałów wykonanych na specjalne zamówienie (płatnych zgodnie z cennikiem zamieszczonym w Załączniku nr 1 Regulaminu).
W czytelni użytkownik ma dostęp do następujących katalogów tradycyjnych i elektronicznych:
– elektronicznego katalogu Libra;
– elektronicznej bazy danych Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki (w czytelni udostępnia się wszystkie zbiory elektroniczne).
W czytelni użytkownik ma dostęp do zbiorów tradycyjnych i elektronicznych:
– rękopisów;
– zbiorów drukowanych: książek, śpiewników, czasopism, druków muzycznych, dokumentów życia społecznego (plakatów, pocztówek, fotografii, afiszów, wycinków prasowych, druków ulotnych, itp.);
– nagrań dźwiękowych (płyt CD, DVD, analogowych, pocztówek dźwiękowych i taśm magnetofonowych), przy czym OKBPP zastrzega ograniczony dostęp do nich w uzasadnionych przypadkach opisanych w Regulaminie;
– zdigitalizowanych książek, druków muzycznych, czasopism, rękopisów oraz wszystkich informacji nt. autorów, kompozytorów, utworów, zespołów, fonogramów itd., zgromadzonych w Cyfrowej Bibliotece Polskiej Piosenki.
Cenne materiały archiwalne i rękopiśmienne udostępnia się z zastrzeżeniem, że w uzasadnionych przypadkach opisanych w Regulaminie, konieczna będzie pisemna zgoda Dyrektora OKBPP.
Użytkownik może zamówić interesujące go publikacje:
– drogą mailową (ola@bibliotekapiosenki.pl);
– telefonicznie (12 430 43 00);
– osobiście, na miejscu w siedzibie OKBPP w dniach i godzinach funkcjonowania czytelni.