Śpiewnik Polaka

Wstęp

Biblioteka Polskiej Piosenki świadoma zapotrzebowania na dostęp do wszelkich materiałów stanowiących pomoc dydaktyczną i związanych z polskimi piosenkami historycznymi, tworzy internetową publikację pod nazwą Śpiewnik Polaka. Jego największym walorem są podkłady fortepianowe oraz wersje wokalne z myślą o bezpłatnym wykorzystaniu przy okazji lekcji historii, akademii lub innych rocznicowych uroczystości. Zostały one nagrane z myślą o odbiorcach – w sposób „przyjazny brzmieniowo”, ale także z uwzględnieniem możliwości wokalnych przeciętnego człowieka. Dobór tempa i tonacji jest bowiem wynikiem wieloletniego doświadczenia. Pomocne mogą być również pliki dźwiękowe będące muzyczną ilustracją zawartych w Śpiewniku Polaka utworów, które Biblioteka udostępnia także nieodpłatnie. Ich odtworzenie z pewnością ułatwi przygotowanie uczniów do samodzielnego śpiewania. Zamieszczone teksty oraz nuty są kompatybilne z prezentowanym podkładem muzycznym.

Śpiewnik Polaka doceniła Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall, uznając „inicjatywę za cenną pomoc dla nauczycieli przygotowujących okolicznościowe akademie”, dlatego też link do Śpiewnika Polaka umieszczony został na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

§. Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/ i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/ i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

N - O

Utwory, teksty, nuty i podkłady.

Klikając w nazwę utworu możemy uzyskać informację o jego historii pochodzącą z zasobów Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki.

(bN - O nagranie nuty tekst podkład
70. Na dzień Trzeci Majal Nuty Tekst Podklad
71. Na Wawel, na Wawel Nagranie Nuty Tekst Podklad
72. Naprzód, do boju żołnierze Nuty Tekst Podklad
73. Nie masz pana nad ułana Nuty Tekst Podklad
74. Nie po to Bóg nam Polskę wrócił Nuty Tekst Podklad
75. Nie wypłynie pierścień Nuty Tekst
76. O, mój rozmarynie Nagranie Nuty Tekst Podklad
77. Obóz w Ojcowie Nuty Tekst Podklad
78. Od Warszawy do Krakowa Nuty Tekst Podklad
79. Odważny Polak na Marsowym Polu Nagranie Nuty Tekst Podklad
80. Oka Nuty Tekst Podklad
81. Orlątko Nuty Tekst Podklad
T - Ż

Utwory, teksty, nuty i podkłady.

Klikając w nazwę utworu możemy uzyskać informację o jego historii pochodzącą z zasobów Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki.

T - Ż nagranie nuty tekst podkład
115. Tam na błoniu Nuty Tekst Podklad
116. Walecznych tysiąc Nuty Tekst Podklad
117. Warczą karabiny Nagranie Nuty Tekst Podklad
118. Warszawianka Nagranie Nuty Tekst Podklad
119. Warszawskie dzieci Nuty Tekst Podklad
120. Witaj, majowa jutrzenko Nagranie Nuty Tekst Podklad
121. Wizja szyldwacha Nuty Tekst Podklad
122. Więc pijmy wino, szwoleżerowie Nuty Tekst Podklad
123. Więzienne tango (Kraciane tango) Nuty Tekst Podklad
124. Wojenko, wojenko Nagranie Nuty Tekst Podklad
125. Wszystko, co nasze, Polsce oddamy Nuty Tekst Podklad
126. Zielona WRON-a Nuty Tekst Podklad
127. Żurawiejki na pułki kawalerii Nagranie Nuty Tekst Podklad