Lekcja ¦piewania
Co to takiego?

Co to takiego?

Lekcja ¦piewania – to typowy „krakowski produkt”, no bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, jakim jest ¶piewanie przez tysi±ce ludzi, często na deszczu i mrozie archaicznych piosenek na Rynku Głównym w Krakowie. A wszystko to zaczęło się kilkana¶cie lat temu, kiedy do Magistratu przyszło dwóch „pozytywnie zakręconych” i zaproponowało zmianę sposobu obchodów ¦więta Niepodległo¶ci ze smutnych ich zdaniem, na radosne. Hasła typu: ”precz ze smutkiem…” i „patriotyzm nie musi być cierpieniem…” budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu pt. Radosna Niepodległo¶ci. 11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset ¶piewników i wspólnie z prawie dwutysięczn± publiczno¶ci± od¶piewano trzydzie¶ci „pięknych i wesołych piosenek”… Od tej pory wzruszenie i rado¶ć to typowe „objawy” wspólnego ¶piewania, a pojawianie się całych rodzin to norma.

Lekcja ¦piewania – to przewrotna forma koncertu polegaj±ca na tym, że to nie arty¶ci, ale wła¶nie publiczno¶ć jest głównym wykonawc±. Zwi±zany od pocz±tku z „lekcjami” krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w ¶piewaniu podaj±c odpowiedni± tonację i linię melodyczn±. Rozdawane ¶piewniki stanowi± swoist± „pomoc naukow±”, z której, jak ze „¶ci±gi”, korzystaj± Krakowianie i tury¶ci. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników 11.11.2008r.

Lekcja ¦piewania – to już ponad 80 koncertów, podczas których publiczno¶ć uczy się ¶piewania polskich piosenek, pie¶ni i kolęd. I myliłby się ten, kto my¶li, że to nuda i kolejna „akademia ku czci…” Wprawdzie wiele utworów ma po kilkadziesi±t i kilkaset lat, ale forma i atmosfera koncertu czyni z nich współczesne „hity”. ¦piewakami bywaj± politycy, bezdomni, Kapucyni, dziennikarze, a nawet egzotyczni tury¶ci z Mauritiusa. Do tej pory rozdano około 450.000 bezpłatnych ¶piewników, z których wy¶piewało ich tre¶ć blisko pół miliona ludzi. Jeden z takich ¶piewników zabrał ze sob± do Watykanu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Po kilku tygodniach organizatorzy „lekcji” otrzymali list od Jana Pawła II, który zawierał podziękowania za ¶piewnik, błogosławieństwo papieskie i zachętę do kontynuowania tego przedsięwzięcia.

Lekcja ¦piewania – pomysłodawc± projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemar Domański, który od ponad 20 lat realizuje hasło „patriotyzm nie musi być cierpieniem!”.

Lekcja ¦piewania – to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecno¶ć tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane Ľródło informacji dotycz±cych polskiej pie¶ni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje ok miliona odsłon miesięcznie!

Od 2007 do 2022 r. zarejestrowano ich ponad 85 mln! BPP realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczaj±cych poza działalno¶ć zwykłej biblioteki.

Lekcja ¦piewania inspiruje

Lekcja ¦piewania inspiruje

3 maja 2010 roku o godzinie 13.45 w Zalesiu Górnym na terenie KS „Hubertus” odbył się koncert Spotkania z Pie¶ni± zatytułowany „Witaj Majowa Jutrzenko”. Pierwszy koncert z tego cyklu został zorganizowany przez osoby zainspirowane krakowskimi Lekcjami ¦piewania. Profesor Janusz Cisek - Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie jest honorowym patronem „Spotkania z pie¶ni±” oraz wydrukował na tę okazję ¶piewniki. Dwójka Zalesian pokryła koszty druku koszulek, za¶ oprawę muzyczn± wzi±ł na siebie Stanisław Szczyciński (Mikroklimat), lokalne chóry, także z przedszkoli i szkół zalesiańskich oraz harcerze. O godzinie 16.30 planowane jest powtórzenie koncertu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Organizatorzy licz± na pogodę i roz¶piewan± publikę oraz maj± nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia przy innych okazjach. Pomysłodawca i organizator koncertu w Zalesiu Górnym, Ewa Kozłowska przyznaje, że kolejne osoby s± zainteresowane przeprowadzeniem w swoich miejscowo¶ciach projektu „wspólne ¶piewanie”

„Warszawiacy ¶piewaj± (nie) zakazane piosenki” lub „Warszawskie ¶piewanki” to happening muzyczny, podczas którego mieszkańcy Warszawy ¶piewaj± przedwojenne i powstańcze piosenki. Happening zainspirowany jest krakowsk± Lekcj± ¦piewania.

„Pie¶niobranie” odbyło się z inicjatywy Stowarzyszenia „A nam się chce!”, Chóru Kameralnego „Fermata” oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Ponad 500 osób wzięło udział w XVII edycji kieleckiego „Pie¶niobrania”. Na scenie stanęli zarówno profesjonalni arty¶ci jak i amatorzy. PóĽnym popołudniem, jako pierwsze zabrzmiały tony harcerskiej pie¶ni „Płonie ognisko i szumi± knieje”. Następnie rozpalono symboliczny stos pamięci.

Praca magisterska o Lekcji ¦piewania

Praca magisterska o Lekcji ¦piewania

Na Wydziale Zarz±dzania i Komunikacji Społecznej Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego powstała praca magisterska o specyfice zarz±dzenia projektem kulturalnym, którym jest Lekcja ¦piewania. Praca ta znajduje się w naszych zbiorach.

Opinie o Lekcji ¦piewania

Opinie o Lekcji ¦piewania

Szanowni Państwo, chciałam pogratulować i podziękować za wspaniał± lekcję ¶piewania, która dzisiaj miała miejsce w królewskim mie¶cie Krakowie. Byli¶cie naprawdę ¶wietni, wręcz wspaniali. Atmosfera była niesamowita, taka spontaniczna i wesoła. Chciałam również zwrócić uwagę, iż warto by było, aby w następnym roku (wiem, że repertuar w każdym roku jest nieznacznie zmieniony) do ¶piewnika dodać pie¶ni „Rota” Marii Konopnickiej, „Ojczyznę” Marka Grechuty a także „Mury” Jacka Kaczmarskiego. S±dzę, iż mogłoby to wzbogacić i tak już wspaniały repertuar. Dodam jeszcze serdeczne życzenia dla p. Marcina i p. Bartłomieja (niestety nazwisk nie pamiętam) z okazji ich imienin. Sto lat! Naprawdę jeste¶cie cudowni i brakuje mi słów, by opisać to, co się działo. Jestem dopiero trzeci raz, ale mam zamiar również w przyszło¶ci przychodzić na Wasze „Lekcje ¦piewania”. Jeszcze raz dziękuję za cudowny czas spędzony na ¶piewaniu naszych pie¶ni patriotycznych. To piękne, w jaki sposób dzięki Wam możemy obchodzić to dumne ¶więto Niepodległo¶ci. W końcu Polska jest nasz± ojczyzn± i Matk±.

Alicja Sz., 14 lat


Bylem na Lekcji ¦piewania w listopadzie na rynku w Krakowie.Jeste¶cie fantastyczni.To co robicie jest tak piekne ,ze brakuje mi slow.Bylem w Polsce za krotko aby Was odwiedzić.Na pewno zrobię to następnym razem. Niektóre ,To były piosenki mojego wczesnego dzieciństwa. Płakałem jak wielu. Szkoda ,że nie udało mi się załapać na ¶piewnik. Może następnym razem!

Waldemar W., Kanada


Serdeczne podziękowania za (…) „Lekcję ¶piewania” na Rynku Krakowskim. Trafiłam na to wydarzenie przypadkiem i byłam zafascynowana. Co innego słuchać wykonań piosenek w Internecie , a co innego brać w tym udział. Niezmiennie „Orl±tko” doprowadziło mnie do łez. Podziwiam wysoki profesjonalizm „lekcji ¶piewania” zaangażowanie prowadz±cych i uczestników. To było naprawdę niezapomniane wrażenie. Za to wszystko dziękuję.

Zofia


Witam! chciałam bardzo podziękować za lekcje ¶piewania! to kapitalna impreza! jeste¶my ni± bardzo zauroczone :) chciałam się spytać kiedy odbędzię się kolejna lekcja? planuje kolejny urlop w Krakowie i chciałabym trafić na owe lekcje :)

Ania


(…)„Lekcje ¦piewania” organizowane w ramach BPP to z kolei akcja, która zrzesza wszystkich Krakowian i nie tylko. Ja sama jestem spoza Krakowa, ale na występ zawsze mam ochotę pokonać te 50 km i ¶piewać razem z Wami.(…)

Kasia


Bardzo dziękuję za Wasz± Bibliotekę, Lekcje ¶piewania s± cudowne, porywaj±ce, żałuję, że nie nagrałam ostatniej. Czekam z niecierpliwo¶ci± na następn±. (…) Jestem nauczycielk± języka polskiego i historii i uważam, że Wasze działania s± dostosowane do współczesnych potrzeb. Uczeń może nie chcieć zapamiętać daty, faktów, ale pie¶ń zapamięta. Będę przygotowywać akademię z okazji rocznicy Konstytucji 3- Maja. Z pewno¶ci± wykorzystam jak najwięcej Waszych propozycji - i spotkam się z entuzjazmem moich dzieciaków.

Ewa


Dziękujemy po raz kolejny z a piękn± Lekcję ¦piewania. Jeste¶cie z t± imprez± balsamem dla duszy w tym smutnym ¶wiecie. (…) Życzymy powodzenia przy dalszych imprezach, które mamy nadzieję będ± trwały, trwały.

Małgorzata i Jacek


Serdecznie dziękuję za „Lekcję ¶piewania - 38”, któr± przeżyli¶my w Krakowie 5 sierpnia. Byli¶my w Krakowie przejazdem (jeste¶my Poznaniakami) i ze wzruszeniem uczestniczyli¶my w tej cudownej inicjatywie. Chciałabym zaznaczyć, że oboje z mężem bardzo lubimy muzykowanie (obok swoich zawodów: biologa i inż. elektronika) uczęszczali¶my w dzieciństwie do szkół muzycznych. W naszym domu pielęgnujemy tradycję kolędowania…cała rodzina otrzymuje teksty kolęd (żeby nie było żadnych „wykrętów”) i przy akompaniamencie pianina ¶piewamy sobie kilka godzin na chwałę „Małemu”. Aby uczyć młodych i dzieci kultywowania tradycji, zakupiłam wiele instrumentów muzycznych perkusyjnych, tak więc każdy na czym¶ gra… jak umie. Państwa inicjatywa jest mi bardzo bliska, bo obok nauczania biologii w liceum, zawsze dbałam, w okolicy 11 listopada, o przypominanie młodzieży (i nie tylko młodzieży) tych pięknych tekstów. (…) Na zakończenie chciałabym podzielić się z Państwem w±tkiem osobisty. Ze szczególnym wzruszeniem wysłuchałam pie¶ni pt.: „Orl±tko”. Po raz pierwszy ¶piewała mi tę pie¶ń moja ¶p. Mama. Obok „Orl±tka” Mama ¶piewała mi też drug± pie¶ń o Jurku Biczanie. Obu tych pie¶ni nauczyłam się, ale były to czasy (ok. 1962 roku i dalej), w których ¶piewanie tych pie¶ni było zakazane. Pierwszy raz usłyszałam publicznie tę pie¶ń na wycieczce z moimi uczniami. Jeden z Nich - harcerz - miał gitarę i za¶piewał „Orl±tko” wieczorem przy kominku. To było ok. 1986 roku, a drugi raz publicznie usłyszałam tę pie¶ń na Rynku w Krakowie 5 sierpnia 2010 roku. Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Magda

Audycja o Lekcjach ¦piewania

18 wrze¶nia 2013
Audycja o Lekcjach ¦piewania

Prasa

  • Kwartalnik "Piosenka"

Krakowska Lekcja ¦piewania

5 sierpnia 2018 / TVP S.A.