Koncert organowy

2 lipca 2021

Koncert organowyKoncert organowyPOZNAJ NAJWIĘKSZE ORGANY KRAKOWA – polskie piosenki w organowym brzmieniu.

W czwartek 8 lipca o godz. 20:00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się koncert „Poznaj największe organy Krakowa”, podczas którego wykonane zostaną polskie piosenki w nowych, autorskich organowych aranżacjach. Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie wykona: „Od wschodu do zachodu słońca”, „W żółtych płomieniach liści”, „Cała jesteś w skowronkach” oraz kompozycję własną pt. „Słowa do matki”.
Drugim wykonawcą będzie organista Bazyliki Bożego Ciała w Krakowie Jarosław Raczek, który zagra dla zgromadzonej publiczności w interpretacji własnej „Zacznij od Bacha”, „Jej portret” oraz „Dziwny jest ten świat”.

Koncert organizowany w partnerstwie z Radą Dzielnicy I Stare Miasto, poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański.

Organy w Bazylice Bożego Ciała są największym instrumentem w Krakowie. Zaprojektowano je na 83 głosy. Składają się z dwóch części:
• Organy główne - 63 głosy, umieszczone nad chórem muzycznym,
• Organy boczne - 20 głosów, mieszczące się w prezbiterium. Głosy są umieszczone w najstarszej szafie organowej w Krakowie z unikatowymi piszczałkami w prospekcie.
Organy składają się z dwóch części: jedna, w barokowej szafie z 1664 roku, zawieszona w prezbiterium, druga, to nowy instrument zamontowany na tregarach na chórze. Projekt w takiej formie powstał przy współpracy Tadeusza Machla, prof. Józefa Chwedczuka i prof. Jana Jargonia.

Aby zrealizować wizję twórców instrumentu, potrzebne jest wsparcie finansowe przy budowie 3 ostatnich, brakujących głosów, dlatego organizacji wydarzenia towarzyszy zbiórka pieniędzy, która uruchomiona będzie pod adresem: https://wspieram.to/najwiekszeorganykrakowa. Liczymy na pomoc w dokończeniu tego wielkiego dzieła, jakim jest zwieńczenie prac rozpoczętych w 1958 r.

Podczas koncertu obowiązuje 1,5 m odległości pomiędzy słuchaczami oraz bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa. Może zajść potrzeba weryfikacji kodów QR wśród osób zaczepionych drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19, dlatego prosimy o przygotowanie kodów QR na dowolnym urządzeniu mobilnym, bądź zabranie ze sobą wydrukowanego kodu QR.

Wstęp wolny.