WstępNowa odsłona Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki
Z dumą prezentujemy nową wersję Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki. Pracownicy zyskali lepsze narzędzie pracy – nowy edytor bazy danych, ale to Użytkownicy są dla nas najważniejsi. Dlatego poczyniliśmy starania, aby strona internetowa była jak najbardziej funkcjonalna, a dane prezentowane w przejrzysty sposób. Mamy nadzieję, że nowa szata graficzna oraz architektura strony spotkają się z przychylnością Użytkowników oraz ułatwią korzystanie z zasobów cyfrowych.
Niniejszym pragniemy przedstawić oraz pokrótce omówić niektóre z udogodnień. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze stroną oraz odkrywania jej nowych możliwości.
IndeksyIndeksy
Indeksy zyskały układ tabelaryczny, dzięki czemu prezentowana jest większa liczba danych. Dane w poszczególnych kolumnach można sortować. Odszukanie interesującego rekordu będzie teraz prostsze i szybsze.
WyszukiwarkaWyszukiwarka
Jeszcze bardziej w poszukiwaniu interesujących treści pomoże nowa, bardziej precyzyjna wyszukiwarka. Prezentacja wyników wyszukiwania daje możliwość dalszego ich zawężania oraz sortowania:
Poza standardową wyszukiwarką istnieje także możliwość wyszukiwania zaawansowanego w poszczególnych indeksach:
Układ prezentacji danychUkład prezentacji danych
Dane poszczególnych rekordów są podzielone na kategorie i wyświetlane w osobnych zakładkach. Nowy porządek został zastosowany we wszystkich kategoriach danych.
Szczególnie istotne są zmiany wprowadzone w rekordach zespołów, ze względu na nowy, tabelaryczny układ prezentacji dyskografii, dający możliwość zawężania i sortowania prezentowanych danych. Ponadto dyskografie można wyświetlać nie tylko w postaci tabelarycznej, ale też graficznej, gdzie prezentowane są powiększone okładki albumów.
Porównywanie tekstówPorównywanie tekstów utworów
Zdarza się, że tekst jednego utworu występuje w różnych wariantach. Dokumentujemy wszystkie znane warianty, które teraz można ze sobą porównywać. W zakładce „tekst” w rekordzie utworu wystarczy zaznaczyć warianty, które chcemy porównać, a następnie kliknąć przycisk „porównaj”. W rezultacie zobaczymy wybrane warianty zestawione obok siebie:
Podgląd rekorduPodgląd rekordu
Indeksowane rekordy można „podejrzeć” bez konieczności otwierania danego artykułu. Wystarczy najechać kursorem na link, a obok w „dymku” pojawią się podstawowe informacje na jego temat.
KontaktKontakt
Obok tytułu rekordu widnieją ikony, dzięki którym można:
• zgłosić pracownikom biblioteki uwagi na temat rekordu – na przykład w sytuacji, kiedy zostanie zauważony błąd merytoryczny lub użytkownik jest w posiadaniu informacji, które jeszcze nie zostały opublikowane w CBPP,
• wysłać odnośnik do rekordu drogą mailową dowolnej osobie,
• podzielić się radością ze znalezienia ciekawych informacji w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.
Zachęcamy do kontaktu również w sprawach niezwiązanych z żadnym konkretnym istniejącym rekordem. Jeśli mają Państwo:
• uwagi dotyczące funkcjonowania strony internetowej CBPP,
• materiały, które warto opublikować,
• wszelkie inne pomysły, pytania lub wątpliwości związane z funkcjonowaniem CBPP
wystarczy kliknąć ikonę koperty znajdującą się w lewym górnym rogu strony, tuż nad logotypem:
Wyświetli się wówczas formularz umożliwiający szybki i wygodny kontakt z pracownikami CBPP. Odpowiadamy na wszystkie zgłoszenia.