Nowa CBPP

11 kwietnia 2017
Wstęp

Nowa odsłona Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki

Z dumą prezentujemy nową wersję Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki. Pracownicy zyskali lepsze narzędzie pracy – nowy edytor bazy danych, ale to Użytkownicy są dla nas najważniejsi. Dlatego poczyniliśmy starania, aby strona internetowa była jak najbardziej funkcjonalna, a dane prezentowane w przejrzysty sposób. Mamy nadzieję, że nowa szata graficzna oraz architektura strony spotkają się z przychylnością Użytkowników oraz ułatwią korzystanie z zasobów cyfrowych.
Niniejszym pragniemy przedstawić oraz pokrótce omówić niektóre z udogodnień. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze stroną oraz odkrywania jej nowych możliwości.

Indeksy

Indeksy

Indeksy zyskały układ tabelaryczny, dzięki czemu prezentowana jest większa liczba danych. Dane w poszczególnych kolumnach można sortować. Odszukanie interesującego rekordu będzie teraz prostsze i szybsze.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jeszcze bardziej w poszukiwaniu interesujących treści pomoże nowa, bardziej precyzyjna wyszukiwarka. Prezentacja wyników wyszukiwania daje możliwość dalszego ich zawężania oraz sortowania:

Poza standardową wyszukiwarką istnieje także możliwość wyszukiwania zaawansowanego w poszczególnych indeksach:

Układ prezentacji danych

Układ prezentacji danych

Dane poszczególnych rekordów są podzielone na kategorie i wyświetlane w osobnych zakładkach. Nowy porządek został zastosowany we wszystkich kategoriach danych.

Szczególnie istotne są zmiany wprowadzone w rekordach zespołów, ze względu na nowy, tabelaryczny układ prezentacji dyskografii, dający możliwość zawężania i sortowania prezentowanych danych. Ponadto dyskografie można wyświetlać nie tylko w postaci tabelarycznej, ale też graficznej, gdzie prezentowane są powiększone okładki albumów.

Porównywanie tekstów

Porównywanie tekstów utworów

Zdarza się, że tekst jednego utworu występuje w różnych wariantach. Dokumentujemy wszystkie znane warianty, które teraz można ze sobą porównywać. W zakładce „tekst” w rekordzie utworu wystarczy zaznaczyć warianty, które chcemy porównać, a następnie kliknąć przycisk „porównaj”. W rezultacie zobaczymy wybrane warianty zestawione obok siebie:

Podgląd rekordu

Podgląd rekordu

Indeksowane rekordy można „podejrzeć” bez konieczności otwierania danego artykułu. Wystarczy najechać kursorem na link, a obok w „dymku” pojawią się podstawowe informacje na jego temat.

Kontakt

Kontakt

Obok tytułu rekordu widnieją ikony, dzięki którym można:

• zgłosić pracownikom biblioteki uwagi na temat rekordu – na przykład w sytuacji, kiedy zostanie zauważony błąd merytoryczny lub użytkownik jest w posiadaniu informacji, które jeszcze nie zostały opublikowane w CBPP,
• wysłać odnośnik do rekordu drogą mailową dowolnej osobie,
• podzielić się radością ze znalezienia ciekawych informacji w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.

Zachęcamy do kontaktu również w sprawach niezwiązanych z żadnym konkretnym istniejącym rekordem. Jeśli mają Państwo:

• uwagi dotyczące funkcjonowania strony internetowej CBPP,
• materiały, które warto opublikować,
• wszelkie inne pomysły, pytania lub wątpliwości związane z funkcjonowaniem CBPP

wystarczy kliknąć ikonę koperty znajdującą się w lewym górnym rogu strony, tuż nad logotypem:

Wyświetli się wówczas formularz umożliwiający szybki i wygodny kontakt z pracownikami CBPP. Odpowiadamy na wszystkie zgłoszenia.