Wszyscy jesteśmy Kościuszkami

9 sierpnia 2017
Opis projektu

Wydawnictwo „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał zostanie wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym. W naszych planach jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców pieśni i piosenek związanych z Insurekcją Kościuszkowską.

Planujemy zarejestrować i wydać około 15 piosenek dotyczących postaci Kościuszki. Na płycie pojawią się również utwory autorstwa Naczelnika, na tle których recytowane będą fragmenty poezji. We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstanie multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.

Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Aranżacje utworów mają być stylistycznie różne i docierać do szerokiego grona odbiorców. Wydawnictwo będzie rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania w październiku br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.

W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz OK Biblioteka Polskiej Piosenki

Sesja nagraniowa

*Fotografia użyta w materiałach promocyjnych akcji pochodzi z sesji nagraniowej „Droga Niepodległości” z 2008 roku.*Fotografia użyta w materiałach promocyjnych akcji pochodzi z sesji nagraniowej „Droga Niepodległości” z 2008 roku.

Zrób sobie muzyczną pamiątkę –
nagraj patriotyczną płytę z Biblioteką Polskiej Piosenki

Zapraszamy 18 i 19 sierpnia do siedziby Radia Kraków o godz. 17.00.
W studiu im. Romany Bobrowskiej z udziałem śpiewających Krakowian nagramy utwory patriotyczne, które znajdą się na płycie CD pt. „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”.
Każdy wykonawca zostanie wymieniony w książeczce dołączonej do płyty!

NAGRYWAMY:

Aby usprawnić sesje nagraniowe prosimy o przesłanie rezerwacji
– imienia i nazwiska – na adres e-mail:

Tak sie to robi w Krakowie

21 września 2008 / OK BPP

Wszyscy jesteśmy Kościuszkami! sesja nagraniowa w Radiu Kraków

9 sierpnia 2017 / OK BPP