Lekcja Śpiewania

Sześćdziesiąta piąta i jedna dwusetna

3 października 2017
Spis piosenek
SPIS PIOSENEK:
1. NA WAWEL
2. PRZYSIĘGA (Na krakowskim rynku)
3. POBUDKA KRAKUSÓW
4. KRAKOWIAK 1794
5. DO BRONI
6. Z KRAKOWSKIEJ KUŹNICY
7. KRAKOWIAK KOSYNIERÓW
8. NASZ KOŚCIUSZKO
9. HEJ TAM W KARCZMIE
10. KOŚCIUSZKO (Choćby nawet słońce zgasło)
11. POLONEZ KOŚCIUSZKI
12. POLONEZ POŻEGNALNY (Podróż twoja nam niemiła)
13. MAZUR (Chociaż bieda)
14. CHŁOPCY KRAKOWIACY (Albośmy to jacy tacy)
15. NA DZIEŃ ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
16. CHWAŁA MU I CZEŚĆ
17. KRAKOWIAK KOŚCIUSZKI
18. MAZUREK DĄBROWSKIEGO - POLSKI HYMN NARODOWY
Opis lekcji

14 października 2017 r.,
Kraków, Rynek Główny,
godzina 15.30

Finał Roku Tadeusza Kościuszki

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o DVD z materiałami edukacyjnymi oraz filmem fabularnym z 1938 roku pt. „Kościuszko pod Racławicami”. Płyty były dostępne bezpłatnie dla uczestników Lekcji Śpiewania.

Krakowianie! Pamiętajcie, że „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”!

Finał roku Tadeusza Kościuszki 14 października o godz. 15.00, został uwieńczony wspólnym zdjęciem w czapkach krakuskach oraz wyjątkową Lekcją Śpiewania.
Dla pierwszych 2000 osób, które pojawiły się na Rynku Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała pięknie ilustrowane wydawnictwo płytowe o Naczelniku.
(Na płycie znajdziecie utwory w wykonaniu niezawodnego Teatru Loch Camelot pod kierownictwem maestro Ewy Korneckiej)
Koncert poprowadził Waldemar Domański. Na Rynku pojawił się też sam Kościuszko,… w którego rolę wcielił się Tomasz Schimscheiner.

Foto z Kościuszką

Pamiątkowe zdjęcie mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach z drabiny wozu strażackiego wykonał fotograf Wiesław Majka. Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawił się… Tadeusz Kościuszko. Od godziny 14.30 na miejscu było można odebrać darmową czapkę krakuskę. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek. Zdjęcie można pobrać ze strony www.krakow.pl – wydrukować lub podzielić się nim ze znajomymi.

Lekcja Śpiewania

O godz. 15.30 rozpoczęła się Lekcja Śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa zapewniła na tę okazję 4000 bezpłatnych śpiewników.

Plakat

65 1/200. Lekcja Śpiewania

14 października 2017 / OK BPP

PATRONAT MEDIALNY