System wypożyczeń online Liberetto

Co to jest Liberetto

Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” informuje, że z dniem 30 września 2011r. został uruchomiony system do cyfrowych, nieodpłatnych wypożyczeń online Liberetto.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom Czytelników, chcieliśmy wykorzystać nowoczesne technologie w służbie nauki i popularyzacji wiedzy, poprzez stworzenie możliwości nieodpłatnych wypożyczeń publikacji. Liberetto to klasyczna działalność biblioteczna realizowana współczesnymi środkami. Czytelnik, korzystając ze specjalnej, łatwo dostępnej aplikacji, przeszukuje zasoby Biblioteki i wypożycza publikacje przechowywane w wersji cyfrowej. Konieczność stosowania programu w miejsce anonimowej przeglądarki, ograniczenia liczby dostępnych egzemplarzy i czasu wypożyczeń oraz unikatowe, jednorazowe znaki wodne – wszystko to sprawia, że próba nieautoryzowanego rozpowszechniania udostępnianych cyfrowo publikacji wymagałaby podjęcia przez użytkownika czynności równie uciążliwych i czasochłonnych, co analogiczne działania wobec klasycznych, drukowanych pozycji książkowych.

Chcemy zatem propagować cyfrowe wypożyczenia publikacji, które dotychczas mogły być badane tylko w czytelniach. Ułatwimy tym samym dostęp do treści naukowych Czytelnikom z odległych miejscowości, pracownikom naukowym i wszystkim zainteresowanym. Jednocześnie dokładając wszelkich starań, by prawa własności intelektualnej twórców były zawsze poszanowane.

Aplikacja do wypożyczeń cyfrowych Liberetto jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

Uruchomienie programu

Do uruchomienia wypożyczalni Liberetto na swoim komputerze, konieczne są:

  • 1. Instalacja środowiska uruchomieniowego Adobe AiR za pomocą Ninite: Pobierz AiR.
  • 2. Pobranie i instalacja aplikacji Liberetto: Pobierz Liberetto.

Wejście do wypożyczalni odbywa się poprzez uruchomienie aplikacji Liberetto. Przed skorzystaniem z zasobów elektronicznych udostępnionych w wypożyczalni online, konieczne jest zapoznanie się z treścią oraz zaakceptowanie warunków Regulaminu.

Udostępniając nową usługę prosimy o wyrozumiałość i życzliwe uwagi, które pomogą nam w pełni wykorzystać zasoby elektroniczne.