Opis Memento Vitae 2016W dniu 1 listopada 2016 r., o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje drugą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.
Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Jan Nowicki i Waldemar Domański, śpiewać będą Beata Malczewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Bartek Przytuła a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny.
Repertuar koncertu/spektaklu stanowić będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.
Więcej na stronie mementovitae.pl
Geneza Geneza koncertu bez bisów i oklasków:
Waldemar Domański:
(…) 1 listopada to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych!!! Jednak mało kto o tym pamięta. W poprzednim systemie politycznym starano się nadać świętu świecki charakter. Po wielu latach wykoślawiania tradycji, nazywania Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych w sąsiedztwie Zaduszek uzyskaliśmy efekt połączenia 1 i 2 listopada w jedno. Obecnie rzadko kto dostrzega ich różnice i znaczenie.
Wszechobecna komercja i kwitnący biznes przycmentarny dopełnia i utrwala błędy z przeszłości.
Za murami cmentarnymi dymią jadłodajnie z bigosami i gulaszem, a w ofercie handlowej pojawił się znicz w kształcie dyni…
Realizacja Realizacja tego projektu planowana była od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się realne możliwości zorganizowania wydarzenia. Przez lata dyrektor Domański upewniał się, czy koncert poświęcony życiu na cmentarzu nie będzie bluźnierstwem lub artystycznym dziwadłem. Skonsultował to z wieloma duchownymi i ostatecznie zachęcony przez nich w 2015 roku zorganizował pierwszy tego rodzaju koncert w Polsce. W krakowskich kościołach rozdawano zaproszenia, na ekranach miejskich autobusów pojawiła się reklama. Koncert transmitowała TVP Kraków.
Przesłanie Memento Vitae zostało doskonale odczytane przez odbiorców. Koncert okazał się dużym sukcesem. Uczestnikiem tej muzycznej dyskusji o życiu i śmierci było ponad 1000 ludzi.
Pragniemy naszą ideę – radosnego spotkania ze Świętymi upowszechnić i rozpropagować. Tegoroczna edycja „Memento Vitae” trafi na ekrany telewizyjne w całej Polsce.
Artyści Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Jan Nowicki i Waldemar Domański, śpiewać będą Beata Malczewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Bartek Przytuła a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny:
Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gurgul – akordeon
Maciej Salus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
FUSION STRINGS – kwartet smyczkowy w składzie:
Paweł Futyma – skrzypce
Anna Górecka – skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Miachał Panasiuk – wiolonczela
Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.
Pomysł, kierownictwo artystyczne, scenariusz – Waldemar Domański
Aranżacje, kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz
Scenografia, reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz
Konsultacje literackie – Michał Rusinek
Kierownik projektu – Magdalena Gaisek-Gurgul
Repertuar 1. Wszystko co piękne (sł. J. Zagórski, muz. G. Turnau) – M. Jajkiewicz
2. Acidland (sł. P. Myszor, muz. Myslovitz) – K. Leszko
3. W nas i wokół nas (sł. B. Muszczyńska, muz. A. Mrożek) – B. Malczewska
4. Trudno nie wierzyć w nic (sł. A. Nowak, muz. J. Treliński) – B. Przytuła
5. Czas jak rzeka (sł. i muz. Czesław Niemen) – M. Jajkiewicz
6. Zamiast (sł. M. Czapińska, muz. W. Korcz) – K. Leszko
7. Linoskoczek (sł. L. Moczulski, muz. J. K. Pawluśkiewicz)- K. Leszko i B. Przytuła
8. Dni, których nie znamy (sł. M. Grechuta, muz. J. K. Pawluśkiewicz) – B. Przytuła
9. Moja droga (sł. P. Anka, tłum. J. J. Należyty, muz. J. Revaux) – B. Malczewska
10. Wszystko ma swój czas (sł. J. Cygan, muz. D. Kozakiewicz) – M. Jajkiewicz i B. Przytuła
11. Nic dwa razy się nie zdarza (sł. W. Szymborska, muz. A. Mundkowski) – K. Leszko
12. Modlitwa (sł. i muz. B. Okudżawa, tłum. A. Mandalin) – J. Nowicki
13. Obfitość (sł. D. Czupkiewicz, muz. M. Muraszko) – B. Malczewska