Memento Vitae

Memento Vitae 2017

25 października 2017
Opis

Memento Vitae 2017Memento Vitae 2017W dniu 1 listopada 2017 r., o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje trzecią edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Waldemar Domański, śpiewać będą Grażyna Łobaszewska, Mirosław Czyżykiewicz, Karolina Leszko i Marcin Jajkiewicz, a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny.

Repertuar koncertu/spektaklu stanowić będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.

Więcej na stronie mementovitae.pl

Geneza

Geneza koncertu bez bisów i oklasków:

Waldemar Domański:

(…) 1 listopada to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych!!! Jednak mało kto o tym pamięta. W poprzednim systemie politycznym starano się nadać świętu świecki charakter. Po wielu latach wykoślawiania tradycji, nazywania Wszystkich Świętych Świętem Zmarłych w sąsiedztwie Zaduszek uzyskaliśmy efekt połączenia 1 i 2 listopada w jedno. Obecnie rzadko kto dostrzega ich różnice i znaczenie.

Wszechobecna komercja i kwitnący biznes przycmentarny dopełnia i utrwala błędy z przeszłości.

Za murami cmentarnymi dymią jadłodajnie z bigosami i gulaszem, a w ofercie handlowej pojawił się znicz w kształcie dyni…

Realizacja

Realizacja tego projektu planowana była od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się realne możliwości zorganizowania wydarzenia. Przez lata dyrektor Domański upewniał się, czy koncert poświęcony życiu na cmentarzu nie będzie bluźnierstwem lub artystycznym dziwadłem. Skonsultował to z wieloma duchownymi i ostatecznie zachęcony przez nich w 2015 roku zorganizował pierwszy tego rodzaju koncert w Polsce. W krakowskich kościołach rozdawano zaproszenia, na ekranach miejskich autobusów pojawiła się reklama. Koncert transmitowała TVP Kraków.

Przesłanie Memento Vitae zostało doskonale odczytane przez odbiorców. Koncert okazał się dużym sukcesem. Uczestnikiem tej muzycznej dyskusji o życiu i śmierci było ponad 1000 ludzi.

Pragniemy naszą ideę – radosnego spotkania ze Świętymi upowszechnić i rozpropagować. Tegoroczna edycja „Memento Vitae” trafłai na ekrany telewizyjne w całej Polsce.
W tym roku także można będzie zobaczyć nasz koncert dzięki transmisji Telewizji Polskiej.

Artyści

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Waldemar Domański, śpiewać będą Grażyna Łobaszewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Mirosław Czyżykiewicz a towarzyszyć im będzie zespół instrumentalny:

Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gurgul – akordeon
Maciej Salus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
FUSION STRINGS – kwartet smyczkowy w składzie:
Paweł Futyma – skrzypce
Bartek Staniak – skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Karolina Chłostowska – wiolonczela

Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.

Pomysł, kierownictwo artystyczne, scenariusz – Waldemar Domański

Aranżacje, kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz
Scenografia, reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz

Kierownik projektu – Magdalena Gaisek-Gurgul

Repertuar

1. Anielski Orszak (muz. tradycyjna) – Intro Instrumentalne

2. Cud niepamięci (sł. i muz. S. Sojka) – M. Czyżykiewicz

3. Gdyby ktoś (sł. i muz. G. Skawiński) – K. Leszko

4. Nad rzeką marzeń (sł. J. Onufrowicz, muz. D. Janas) – G. Łobaszewska

5. Przedostatni walc (sł. W. Młynarski, muz. J. Sent) – M. Jajkiewicz

6. Modlitwa (sł. B. Loebi, muz. T. Nalepa) – M. Czyżykiewicz

7. Jak linoskoczek (sł. L. Moczulski, muz. J. K. Pawluśkiewicz) – K. Leszko i M. Jajkiewicz

8. Tańcz! Parlando (sł. i muz. M. Czyżykiewicz) – M. Czyżykiewicz

9. Tato (sł. J. Chowaniak, muz. J. Chowaniak, S. Czyżewski, K. Dykiert) – K. Leszko

10. Do Ciebie, Mamo (sł. M. Łebkowski, S. Werner; muz. A. Skorupka) – M. Jajkiewicz

11. Czas nas uczy pogody (sł. J. Cygan, muz. K. Dębski) – G. Łobaszewska

12. Tak bardzo wierzę w nas (Z. Książek, muz. Z. Wodecki) – G. Łobaszewska, K. Leszko, M. Czyżykiewicz, M. Jajkiewicz

Memento Vitae 2017

1 listopada 2017 / OK BPP

Memento Vitae 2017 - zwiastun

25 października 2017 / OK BPP

WSPÓŁORGANIZATOR