Memento Vitae

Memento Vitae 2019

25 października 2019
Opis

Memento Vitae 2019Memento Vitae 2019W dniu 1 listopada 2019 r. o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki przy współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje już po raz piąty koncert „Memento Vitae”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim. W swej wymowie wydarzenie jest apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnicę pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.

Do udziału w tegorocznym koncercie zaproszeni zostali Grażyna Łobaszewska, Iwona Loranc, Sławek Uniatowski, Mirosław Czyżykiewicz. Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.

Organizator – Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki
Współorganizator – Zarząd Cmentarzy Komunalnych
Pomysł, kierownictwo artystyczne – Waldemar Domański

Wykonawcy:

Grażyna Łobaszewska – wokal
Iwona Loranc – wokal
Sławek Uniatowski– wokal
Mirosław Czyżykiewicz – wokal
Waldemar Domański – narrator

Instrumentaliści:

Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gurgul – akordeon
Maciej Salus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
MANUS – kwartet smyczkowy w składzie:
Justyna Dybek – Boczek – skrzypce
Anna Hyla-Praschil – skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Tomasz Grzyb – wiolonczela

Aranżacje, kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz
Scenariusz, reżyseria – Łukasz Czuj
Kierownik projektu – Magdalena Gaisek-Gurgul

Więcej na stronie mementovitae.pl

Święto

ŚWIĘTO

W Kościele katolickim 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest od IX wieku. Tego dnia Kościół czci wszystkich, którzy weszli już do Królestwa Niebieskiego. Uroczystości tego dnia dotyczą nie tylko osób beatyfikowanych i kanonizowanych, ale również wszystkich zmarłych wiernych, których cechowała świętość za życia. Jest to moment zadumy i refleksji nad przemijaniem życia, czasem jaki już minął i jaki jeszcze nam pozostał.

Obchody dnia Wszystkich Świętych mają swe źródła w tradycji otaczania czcią męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa, stanowiąc przykład do naśladowania. Dzień 1 listopada przypomina też o wspólnocie jaką tworzymy ze Świętymi, otaczającymi wiernych opieką. W tym dniu prosi się o wstawiennictwo Wszystkich Świętych dla szczególnie ważnych wydarzeń w życiu Kościoła. Święto to nazywane jest różnie przez wiernych innych wyznań chrześcijańskich, takich jak np. anglikanizm czy pewne odłamy luteranizmu.

Jest to dzień szczególnej refleksji, która powinna budzić radość i nieść nadzieję dla każdego żyjącego wiernego. Tego dnia uświadamiamy sobie, że Wszyscy Święci orędują za tymi, którzy odeszli i tymi którzy wciąż przebywają ziemską drogę, aby przystąpić do grona szczęśliwych bytów niebieskich. Wszyscy Święci uświadamiają nam, że jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol. Żar jej, to żar ognia. Stąd też głęboka i przenikliwa radość z nadziei na życie wieczne, powinna cechować świętowanie tego dnia.

Właściwym Dniem Zmarłych jest dzień 2 listopada, kiedy to w Kościele wspomina się wszystkich zmarłych wiernych, dzień ten zwany jest Dniem Zadusznym lub po prostu Zaduszkami. Za czas powstania tej tradycji przyjmuje się wiek X, a dokładnie rok 998, kiedy to we Francji św. Odylon, opat zakonu św. Benedykta w miejscowości Cluny, ustanowił 2 listopada dniem modlitwy za wszystkich zmarłych jako swego rodzaju przeciwwagę dla pogańskich obrządków oddawania czci zmarłym. Tradycja ta rozprzestrzeniła się w zachodniej Europie, a w wieku XIII stała się w Kościele powszechnym zwyczajem. W XX wieku (1915 r.) papież Benedykt XV zezwolił, aby w Kościele kapłani mogli odprawiać tego dnia 3 msze – jedną w intencji przyjętej od wiernych, drugą w intencji zmarłych wiernych a trzecią w intencji papieża.

Tego dnia w Kościele wspomina się zmarłych, którzy w czyśćcu pokutują za ziemskie grzechy oczekując na łaskę wejścia do Królestwa Bożego. Aby pomóc pokutującym duszom wierni Kościoła modlą się za nich do Boga, uzyskując odpusty zupełne. Tak więc to 2 listopada jest dniem, który można określić jako Dzień Zmarłych, choć nie funkcjonuje on oficjalnie pod taką nazwą. Określenie to w odniesieniu do 1 listopada miało swoje korzenie w poprzednim systemie politycznym, kiedy to starano się aby dzień ten miał charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych.

Zarówno w dzień Wszystkich Świętych, jak też w Zaduszki odwiedza się groby swoich bliskich, zapalając znicze, modląc się i wspominając zmarłych. Zwyczaj taki praktykuje także wiele osób niewierzących, które traktują go jako wyraz szacunku dla zmarłych. Symbolem pamięci o naszych bliskich jest tradycja zapalania zniczy oraz składania kwiatów na grobach. Ten zwyczaj ma swe źródła w dawnych obrządkach pogańskich, kiedy to wierzono, że zapalanie ognia na grobach, miało ogrzewać dusze zmarłych, które błąkały się po ziemi.

Artyści

ARTYŚCI

Grażyna ŁobaszewskaGrażyna Łobaszewska

Grażyna Łobaszewska

Wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1984), „Piosenka o ludziach z duszą” (2006), „Brzydcy” (1987), czy „Gdybyś” (1978).

Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Skowron, Janusz i Ścierański, Krzysztof. Od 1997 r. współpracuje z Triem Śmietana, Jarosław. Wielokrotnie brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także za granicą, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, RFN i Kuwejcie. Uczestniczyła także w trasach koncertowych po USA i Francji.
====

Sławek UniatowskiSławek Uniatowski

Sławek Uniatowski

Wiosną 2005 roku wziął udział w czwartym sezonie talent show „Idol” w telewizji Polsat. Dotarł do finału, a ostatecznie zajął drugie miejsce. W tym samym roku wraz z Marylą Rodowicz nagrał utwór „Będzie to co musi być”, wydany na jej płycie „Kochać”. W 2006 roku nagrał piosenkę „Kocham cię”, która trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „Ja wam pokażę” w reżyserii Denisa Delica. W tym samym roku wystąpił wraz ze Zbigniewem Wodeckim oraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem podczas XLIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Oficjalna premiera debiutanckiej płyty Sławka Uniatowskiego odbyła się 20 kwietnia 2018 roku. Uniatowski „Metamorphosis” to zbiór 13 kompozycji Sławka, do których teksty napisał sam artysta oraz zaproszeni do współpracy: Tomasz Organek, Janusz Onufrowicz oraz Michał Zabłocki.

23 maja 2018 roku ukazał się album „Dobrze, że jesteś” Zbigniewa Wodeckiego, na którym Uniatowski śpiewa utwór „Nie ma jak Bacharach” na podstawie linii melodycznej wymyślonej przez Wodeckiego.

W czerwcu 2018 roku wziął udział w Konkursie Premiery na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podczas którego wykonał utwór z „5 rano” z albumu „Metamorphosis”.


Iwona LorancIwona Loranc

Iwona Loranc

Polska piosenkarka, aktorka, pochodzi z Bielska- Bialej, od lat współpracuje z Teatrem Buffo i Teatrem Komedia w Warszawie.

W 2002 roku otrzymała Grand Prix na PPA we Wrocławiu, Grand Prix na SFP w Krakowie, FAMA w Świnoujściu, Grand Prix na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, oraz liczne pierwsze nagrody na festiwalach poezji i piosenki artystycznej.

Za szczególne osiągnięcia w roku 2002 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej IKAR.

Płyty: „Tricolor”, „Znaki na niebie”, „Loranc śpiewa Jakubczak” , „Brzegi” i w duecie z Grzegorzem Tomczakiem, „O’Powieści o kobietach”. W 2009 roku utwór „Szukałem Cię wśród jabłek” wykonany w duecie z Grzegorzem Tomczakiem utrzymywał się na 1. miejscu Listy Przebojów Radiowej Trójki przez kilka tygodni.


Mirosław CzyżykiewiczMirosław Czyżykiewicz

Mirosław Czyżykiewicz

Pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). Przedstawiciel nurtu polskiej piosenki literackiej i poezji śpiewanej, w swojej twórczości prezentujący refleksyjne podejście do życia jako do tematu.









Waldemar DomańskiWaldemar Domański

Waldemar Domański

Pomysłodawca i inicjator Biblioteki Polskiej Piosenki, pomysłodawca „Lekcji Śpiewania”, organizator wielu krakowskich akcji społecznych i kulturalnych, pomysłodawca akcji społecznych: Pogromców Bazgrołów, Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka oraz Lokomotywy – Koalicji Kolei Galicyjskiej. Zgodnie z hasłem „Patriotyzm nie musi być cierpieniem!” Waldemar Domański stara się zmienić sposób obchodzenia świąt państwowych w Polsce – z koturnowych na radosne. Jego najnowszym pomysłem jest koncert Memento Vitae.

Repertuar

REPERTUAR

1. Anielski orszak (muz. tradycyjna) – intro instrumentalne

2. Życia mała garść (muz. Jarosław Kukulski, sł. Jerzy Dąbrowski) – GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA

3. Moja droga (muz. Jacques Revaux, sł. Paul Anka , tłum. Jan Jakub Należyty) – SŁAWEK UNIATOWSKI

4. Och, życie kocham cię nad życie (muz. Włodzimierz Korcz, sł. Wojciech Młynarski) – MIREK CZYŻYKIEWICZ

5. To co dobre (muz. Zdzisław Zioło, sł. Kasia Kowalska) – IWONA LORANC

6. Nad rzeką marzeń (muz. Janusz Onufrowicz, sł. Dariusz Janas) – GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA

7. Nie ma jak u mamy (sł. Wojciech Młynarski, muz. Panajot Bojadżijew) – SŁAWEK UNIATOWSKI

8. Ojciec (muz. Joseph Demaio, sł. Joseph Demaio, tłum. Bart Gabriel) – MIREK CZYŻYKIEWICZ

9. Tears In Heaven / Łzy w niebiosach (muz. i sł. Eric Clapton, Will Jennings) – IWONA LORANC

10. Co ma przeminąć to przeminie (muz. Piotr Rubik, sł. Zbigniew Książek) – MIREK CZYŻYKIEWICZ

11. Królowie świata (muz. Gilbert Becaud, sł. Pierre Delanoe, Claude Lemesle, tłum. Dorota Kozielska) – IWONA LORANC

12. Chwytaj dzień (muz. Zbigniew Wodecki, sł. Jacek Cygan) – GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA i SŁAWEK UNIATOWSKI

13. Obfitość (muz. Maciej Muraszko, sł. Dorota Czupkiewicz) – GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA, IWONA LORANC, SŁAWEK UNIATOWSKI, MIREK CZYŻYKIEWICZ

Memento Vitae 2019

1 listopada 2011 / OKBPP

Memento Vitae 2019 (relacja OKBPP)

17 grudnia 2019 / OKBPP

Memento Vitae 2019 (źródło: TVP Kronika)

4 listopada 2019 / TVP

MEMENTO VITAE 2019 (źródło: TVP S.A.)

13 listopada 2019 / TVP

Memento Vitae 2019 - spot

25 października 2019 / OKBPP

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓŁORGANIZATOR