Opis Memento Vitae 2020Od wielu lat koncert Memento Vitae był organizowany na Cmentarzu Rakowickim.
W tym roku z powodu epidemii koronawirusa Memento Vitae 2020 został zarejestrowany wcześniej w Nowohuckim Centrum Kultury.
Premiera materiału 1 listopada:
18.55 – TVP Kraków i http://www.MementoVitae.pl
20.05 – Radio Kraków
W swej wymowie wydarzenie jest apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnicę pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych.
Do udziału w tegorocznym koncercie zaproszeni zostali Grażyna Łobaszewska, Iwona Loranc, Kuba Badach, Janusz Radek. Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.
Organizator – Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki
Święto ŚWIĘTO
W Kościele katolickim 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest od IX wieku. Tego dnia Kościół czci wszystkich, którzy weszli już do Królestwa Niebieskiego. Uroczystości tego dnia dotyczą nie tylko osób beatyfikowanych i kanonizowanych, ale również wszystkich zmarłych wiernych, których cechowała świętość za życia. Jest to moment zadumy i refleksji nad przemijaniem życia, czasem jaki już minął i jaki jeszcze nam pozostał.
Obchody dnia Wszystkich Świętych mają swe źródła w tradycji otaczania czcią męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa, stanowiąc przykład do naśladowania. Dzień 1 listopada przypomina też o wspólnocie jaką tworzymy ze Świętymi, otaczającymi wiernych opieką. W tym dniu prosi się o wstawiennictwo Wszystkich Świętych dla szczególnie ważnych wydarzeń w życiu Kościoła. Święto to nazywane jest różnie przez wiernych innych wyznań chrześcijańskich, takich jak np. anglikanizm czy pewne odłamy luteranizmu.
Jest to dzień szczególnej refleksji, która powinna budzić radość i nieść nadzieję dla każdego żyjącego wiernego. Tego dnia uświadamiamy sobie, że Wszyscy Święci orędują za tymi, którzy odeszli i tymi którzy wciąż przebywają ziemską drogę, aby przystąpić do grona szczęśliwych bytów niebieskich. Wszyscy Święci uświadamiają nam, że jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol. Żar jej, to żar ognia. Stąd też głęboka i przenikliwa radość z nadziei na życie wieczne, powinna cechować świętowanie tego dnia.
Właściwym Dniem Zmarłych jest dzień 2 listopada, kiedy to w Kościele wspomina się wszystkich zmarłych wiernych, dzień ten zwany jest Dniem Zadusznym lub po prostu Zaduszkami. Za czas powstania tej tradycji przyjmuje się wiek X, a dokładnie rok 998, kiedy to we Francji św. Odylon, opat zakonu św. Benedykta w miejscowości Cluny, ustanowił 2 listopada dniem modlitwy za wszystkich zmarłych jako swego rodzaju przeciwwagę dla pogańskich obrządków oddawania czci zmarłym. Tradycja ta rozprzestrzeniła się w zachodniej Europie, a w wieku XIII stała się w Kościele powszechnym zwyczajem. W XX wieku (1915 r.) papież Benedykt XV zezwolił, aby w Kościele kapłani mogli odprawiać tego dnia 3 msze – jedną w intencji przyjętej od wiernych, drugą w intencji zmarłych wiernych a trzecią w intencji papieża.
Tego dnia w Kościele wspomina się zmarłych, którzy w czyśćcu pokutują za ziemskie grzechy oczekując na łaskę wejścia do Królestwa Bożego. Aby pomóc pokutującym duszom wierni Kościoła modlą się za nich do Boga, uzyskując odpusty zupełne. Tak więc to 2 listopada jest dniem, który można określić jako Dzień Zmarłych, choć nie funkcjonuje on oficjalnie pod taką nazwą. Określenie to w odniesieniu do 1 listopada miało swoje korzenie w poprzednim systemie politycznym, kiedy to starano się aby dzień ten miał charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych.
Zarówno w dzień Wszystkich Świętych, jak też w Zaduszki odwiedza się groby swoich bliskich, zapalając znicze, modląc się i wspominając zmarłych. Zwyczaj taki praktykuje także wiele osób niewierzących, które traktują go jako wyraz szacunku dla zmarłych. Symbolem pamięci o naszych bliskich jest tradycja zapalania zniczy oraz składania kwiatów na grobach. Ten zwyczaj ma swe źródła w dawnych obrządkach pogańskich, kiedy to wierzono, że zapalanie ognia na grobach, miało ogrzewać dusze zmarłych, które błąkały się po ziemi.
Artyści Pomysł, kierownictwo artystyczne:
Waldemar Domański
Wystąpili :
Grażyna Łobaszewska – wokal
Iwona Loranc – wokal
Kuba Badach – wokal
Janusz Radek – wokal
Waldemar Domański – narrator
Bartłomiej Szułakiewicz – instrumenty klawiszowe
Piotr Schmidt – trąbka
Mateusz Gurgul – akordeon / instrumenty klawiszowe
Jarosław Meus – gitary
Paweł Kluba – gitara basowa
Michał Peiker – perkusja
FUSION STRINGS – kwartet smyczkowy w składzie:
Paweł Futyma – skrzypce
Anna Staniak– skrzypce
Paweł Rychlik – altówka
Michał Świstak – wiolonczela
Chórek:
Ewa Niewdana-Hady
Aleksandra Królik
Katarzyna Blat
Agnieszka Sobas
Daniel Cebula- Orynicz
Stanisław Plewniak
Pomysł, kierownictwo artystyczne:
Waldemar Domański
Aranżacje, kierownictwo muzyczne:
Bartłomiej Szułakiewicz
Projekcje video:
Dawid Kozłowski
Repertuar Utwory w programie:
Anielski orszak
muz. tradycyjna
Nieśmiertelni
tłum. Ryszard Kunce
muz. Brian May
Nowy sens
sł. Jan Kondrak
muz. Marek Tarnowski
Sztafeta
sł. Justyna Holm
muz. Dariusz Janus
Moja i twoja nadzieja
sł. Katarzyna Nosowska
muz. Piotr Banach
Strażnik Raju
sł. Zbigniew Książek
muz. Piotr Rubik
Tato
sł. i muz. Justyna Chowaniak
Pod niebem pełnym cudów
sł. i muz. Adam Nowak
Wracam do siebie
sł. Janusz Onufrowicz
muz. Jakub Badach
Na krawędzi życia
sł. i muz. Robert Gawliński
Nauczmy się żyć obok siebie
sł. Wojciech Kejne
muz. Zbigniew Wodecki
Realizacja Media / PR:
Przemysław Szczerbiński
Kierownik projektu:
Magdalena Gaisek-Gurgul
Realizacja światła:
Artur Oczkowski
Wojciech Waśko
Nagłośnienie:
Szczepan Sołtys
Mieczysław Okrzesik
Andrzej Mirski
Realizacja i miks nagrań:
Dariusz Grela
Szczepan Sołtys
Obsługa sceny:
Jakub Kruczek
Grzegorz Zieliński
Koordynator sceny:
Łukasz Rutkowski
ORGANIZATOR – Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki
REALIZACJA TV:
Rafał Nowak-Bończa
Tomasz Świerczek
Michał Sroka
Jan Ingarden
Łukasz Czarnecki
Mateusz Jaśko
Karol Kania
Magdalena Kania
Nagrań dokonano w Nowohuckim Centrum Kultury 13 X 2020 r.