Szanujmy wspomnienia

17 czerwca 2010
Opis akcji

Opis akcji

3 maja br. o godz.18.00 podczas 33. Lekcji Śpiewania na Małym Rynku w Krakowie ogłosiliśmy początek zaplanowanej na trzy lata akcji SZANUJMY WSPOMNIENIA. Projekt Biblioteki Polskiej Piosenki realizowany będzie przy współpracy Biblioteki Jagiellońskiej oraz Instytutu Muzykologii UJ.

Naszym celem jest zebranie i opracowanie materiałów muzycznych dotyczących działalności polskich twórców związanych z muzyką rozrywkową, popularną i ludową. Pośród tych materiałów znajdą się rękopisy muzyczne, dokumenty dźwiękowe, dokumenty życia społecznego, a także pamiątki po wybitnych artystach. Aktualnie żadna instytucja nie zajmuje się systematycznym ich gromadzeniem i zabezpieczeniem. A przecież rękopisy takich twórców jak Wasowski, Przybora, Grechuta, Osiecka, Wars, Petersburski, Młynarski, Niemen, Turnau czy Satanowski to cenne świadectwo współczesnej kultury muzycznej. Warto się nad nimi pochylić i ocalić od zapomnienia.

W tej akcji zbieraczej będzie nas wspierać Instytut Muzykologii UJ, głównie poprzez działalność edukacyjną i badawczą. Natomiast Biblioteka Jagiellońska przyjmie do swoich zbiorów najcenniejsze eksponaty, zapewniając im odpowiednie warunki przechowania i profesjonalne opracowanie.

Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?

Dbajmy o naszą kulturę muzyczną w każdym jej wymiarze. Szanujmy dokonania naszych artystów, tych wielkich i tych mniej znanych, a także całkiem zapomnianych. Pielęgnujmy pamięć o nich. Po prostu – „Szanujmy Wspomnienia”.

Jeżeli posiadasz: rękopisy, książki, śpiewniki, nuty, plakaty, pocztówki, zdjęcia itp. lub inne przedmioty o wartości muzealnej (np. adaptery, cenne pamiątki) związane z polską kulturą muzyczną, skontaktuj się za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (12) 430 43 00 z pracownikiem Biblioteki Polskiej Piosenki. Najcenniejsze zbiory przekazane zostaną do przechowania Bibliotece Jagiellońskiej.

Do kapituły akcji zaprosiliśmy następujące osoby: Danutę Grechutę (matka chrzestna akcji), Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Jerzego Satanowskiego, Kubę Sienkiewicza, Tomasza Lerskiego, Ryszarda Wolańskiego, Ewę Kornecką, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kondraka, Marcina Jacobsona, Tadeusza Skoczka, Jana Poprawę, Jacka Kowalskiego, ks. dr hab. Andrzeja Witko, Zbigniewa Raja, Marię Szabłowską… - lista jest nadal otwarta. Czekamy na Państwa opinie i propozycje.

Podpisanie porozumienia w sprawie projektu „Szanujmy Wspomnienia”

15 kwietnia 2009 roku zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Biblioteką Polskiej Piosenki, Biblioteką Jagiellońską i Instytutem Muzykologii UJ w prawie projektu „Szanujmy Wspomnienia”. Swoje podpisy złożyli: Waldemar Domański - dyrektor BPP, prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk - dyrektor BJ oraz dr hab. Renata Suchowiejko - dyrektor IMUJ.

Pozyskane dary

Pozyskane dary

Akcję zainaugurował dar w postaci zbioru rękopisów Marka Grechuty, który przekazała Bibliotece Polskiej Piosenki p. Danuta Grechuta. Wśród rękopisów artysty znalazły się między innymi:

Rękopis Rękopis „Nie dokazuj” Rękopis Rękopis „Korowód” ObrazObraz

W kolejnych miesiącach kolekcja materiałów zebranych podczas akcji „Szanujmy Wspomnienia” została wzbogacona o cenne darowizny. Wśród nich znalazły się m.in. rękopisy tekstów oraz nut popularnych polskich piosenek pochodzące z archiwum zespołów takich jak Skaldowie, Big Cyc oraz Czarno - Czarni. Ponadto do Biblioteki Polskiej Piosenki stale napływają druki muzyczne, płyty analogowe i kompaktowe, fotografie jak również inne materiały biblioteczne pochodzące z prywatnych kolekcji darczyńców. Poniżej prezentujemy krótki opis przekazanych zbiorów oraz skany wybranych egzemplarzy.

Skaldowie

Zbiór materiałów przekazanych przez zespół liczy sześć kart rękopisów, wśród których znajdują się nuty oraz teksty utworów piosenek takich jak: „Uciekaj, uciekaj”, „ Dopóki stoją góry”, „Piosenka o Zielińskiej”; karta maszynopisu „W każdej babie siedzi diabeł” oraz kopia rękopisu „Julita, Julita czyli planek na ranek”.

Rękopis Rękopis „Dwudzieste szóste marzenie” Rękopis Rękopis „Króliczek”

Big Cyc oraz Czarno – Czarni

Na kolekcję ofiarowaną przez obie grupy składają się m.in. publikacje książkowe oraz dźwiękowe z autografami członków zespołów; rękopisy piosenek: „Wielka miłość do babci klozetowej”, „Nie wierzcie elektrykom”, „Szambo i perfumeria”, „Oda do dresów”; kartki pocztowe, plakaty zaproszenia oraz inne pamiątki.

Rękopis Rękopis „Wielka miłość do babci klozetowej” Rękopis Rękopis „Nienawidzę szefa”


Prywatni kolekcjonerzy: Danuta Bobek, Antoni Gawor, Stanisław Mrozicki, Konstanty Węgrzyn

W obrębie tej grupy zbiorów na szczególną uwagę zasługują śpiewniki z I poł. XX w., rękopisy oraz „Polski Program Artystyczny” z autografami artystów takich jak Maria Fołtyn, czy Zbigniew Strzałkowski. Dodatkowo nasze zasoby zostały wzbogacone o: druki muzyczne z pieśniami religijnymi, patriotycznymi, harcerskimi i żołnierskimi; płyty analogowe; fotografie; wycinki prasowe oraz ulotki.

„Śpiewniczek św. Cecylii” „Pieśniarz polski” polski zespół ludowypolski zespół ludowy
Wydarzenia

Wydarzenia

Lider zespołu Skaldowie przekazuje rękopisy.

 8 grudnia 2009 roku Andrzej Zieliński, lider zespołu Skaldowie, przekazując rękopisy piosenek czynnie włączył się do akcji „Szanujmy Wspomnienia” zorganizowanej wspólnie przez Bibliotekę Polskiej Piosenki, Bibliotekę Jagiellońską i Instytut Muzykologii UJ. Podpisanie aktu darowizny i przekazanie cennych dokumentów na ręce dyrektora BPP Waldemara Domańskiego miało miejsce w siedzibie Radia Kraków.


Big Cyc wspiera akcję „Szanujmy Wspomnienia”.

 W piątek 12 lutego 2010 roku o godzinie 11.15 zespól Big Cyc przekazał na ręce dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemara Domańskiego rękopisy piosenek, pamiątki oraz płyty. Gospodarzem spotkania był zastępca dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej Andrzej Obrębski. Przekazanie cennych materiałów jest wyrazem poparcia przez artystów dla wspólnej akcji Biblioteki Polskiej Piosenki, Biblioteki Jagiellońskiej i Instytutu Muzykologii UJ pod nazwą „Szanujmy Wspomnienia”.

Archiwum akcji

Archiwum akcji

W związku z popularnością jaką cieszyła się przeprowadzona w marcu 2008 roku akcja „Szanujmy Wspomnienia… nie wszystko do kosza”, postanowiliśmy przedłużyć okres trwania zbiórki materiałów związanych z polską piosenką na cały rok – od sierpnia 2008 do sierpnia 2009 roku. Poniżej umieszczamy regulamin całorocznej akcji „Szanujmy Wspomnienia…” oraz obowiązujący akt darowizny (dokument, którego wypełnienie ułatwia ewidencję biblioteczną). Zachęcamy wszystkich dotychczasowych oraz przyszłych Ofiarodawców do zapoznania się z nowym regulaminem oraz czynnego udziału w Akcji.

Pobierz regulamin akcji całorocznej

Pobierz akt darowizny do akcji całorocznej


2 kwietnia 2008

Akcja Szanujmy Wspomnienia zakończona (formalnie, bo nieformalnie akcja trwa na okrągło – przez cały rok). Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom! Zebraliśmy 1623 płyty analogowe, 27 płyt CD, 268 pocztówek dźwiękowych, 13 śpiewników i książek, 11 wydań nutowych, 3 zbiory nut z prywatnych kolekcji, w tym cenne rękopisy kompozytora Gustawa Zyskinda „Grawicza”, 28 numerów czasopism, 3 ulotki, 15 fotografii oraz 6 sztuk osobliwych adapterów. Losowanie nagród odbyło się 30 marca br. na antenie Radia Kraków, wśród zwycięskich Darczyńców znaleźli się:

  • Ewa Oplustil z Krakowa
  • Antoni Gawor z Krakowa
  • Ewelina Samiec z Krakowa
  • Jerzy Klimek z Krakowa
  • Henryk Baran z Tarnowa

„Szanujmy Wspomnienia…nie wszystko do kosza!” to tytuł wspólnej akcji Biblioteki Polskiej Piosenki i krakowskiego MPO. To… wiosenny zamach na małopolskie strychy, piwnice i pawlacze!

Szukamy:

  • płyt analogowych, CD, pocztówek dźwiękowych
  • śpiewników
  • książek
  • czasopism muzycznych
  • nut
  • …i innych wykopalisk związanych z polską piosenką.

Wyżej wymienione rzeczy przynieś do Biblioteki w dniach od 10 do 15 marca. Przyczynisz się nie tylko do budowania zbiorów Biblioteki, ale również weźmiesz udział w KONKURSIE! Wśród wszystkich darczyńców Biblioteki rozlosujemy NAGRODY!

Łączna pula nagród wynosi 1000 zł.


Pliki do pobrania

Zapoznaj się z REGULAMINEM AKCJI i wypełnij AKT DAROWIZNY. Czekamy na Państwa dary przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie (budynek Muzeum Inżynierii Miejskiej) przez okres trwania akcji w godzinach od 10 do 16. Na wszelkie pytania związane z akcją bardzo chętnie odpowiemy pod numerem 12-430-43-00.

Pobierz regulamin akcji

Pobierz akt darowizny


Trasa przejazdu reklamowej śmieciarki

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Pl. Szczepański Rynek Główny Podwale Plac Szczepański Rynek Główny
Szczepańska Św. Anny Studencka Szczepańska Św. Anny
Studencka Jagiellońska Piłsudskiego Krupnicza Jagiellońska
Karmelicka Cybulskiego Humberta Skarbowa Olszewskiego
Grabowskiego Szewska Gołębia Rynek Główny Garncarska
Św. Anny Szczepańska Szczepańska Karmelicka Kapucyńska
Piłsudskiego Dunajewskiego Jagiellońska Podwale Św. Anny
Podwale Kapucyńska Dunajewskiego Piłsudskiego Piłsudskiego
Gołębia Bracka Loretańska Dunajewskiego Szujskiego
Rynek Główny Wiślna Wenecja Siemiradzkiego Bracka
Dunajewskiego Gołębia Cybulskiego Lenartowicza Wiślna
Jagiellońska Plac Sikorskiego Św. Anny Pawlikowskiego Gołębia
Skarbowa Loretańska Rynek Główny Gołębia Szewska
Garncarska Szewska Spasowskiego Karmelicka Czarnowiejska
Siemiradzkiego Garbarska Garncarska Michałowskiego Garbarska
Michałowskiego Jabłonowskich Łobzowska Kochanowskiego Michałowskiego
Lenartowicza Garncarska Dolnych Młynów
Czysta Cybulskiego
Garncarska
Czysta
Loretańska
Szczepańska
Dunajewskiego
Plac Sikorskiego

Podziękowania i Partnerzy

Szczególne podziękowania kierujemy do krakowskich mediów: Dziennika Polskiego, Radia Kraków, Telewizji Kraków za zaangażowanie i pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia.
Dziękujemy również Andrzejowi Zielińskiemu oraz zespołowi Skaldowie za możliwość wykorzystania piosenki „Szanujmy wspomnienia”.

Andrzej Zieliński przekazuje rękopisy

8 grudnia 2009 / Tomasz Adamczyk

Big Cyc wspiera akcję "Szanujmy Wspomnienia"

12 lutego 2010 / Tomasz Adamczyk

Podpisanie porozumienia w sprawie projektu 'Szanujmy Wspomnienia'

15 kwietnia 2009 / BPP / Tomasz Adamczyk

Prasa

  • Gazeta Wyborcza
  • Gazeta Wyborcza
  • Dziennik Polski
  • Gazeta Wyborcza
  • Dziennik Polski
  • Dziennik Polski
  • Dziennik Polski
  • Dziennik Polski

33. Lekcja Śpiewania - TVP Kraków

3 maja 2008 / TVP Kraków

Biblioteka Polskiej Piosenki - promocja akcji Szanujmy Wspomnienia, 1 maja 2008 r.

1 maja 2008 / Superstacja

Spot akcji Szanujmy Wspomnienia

1 marca 2008 / BPP

Szanujmy Wspomnienia - TVP Kraków

6 marca 2008 / TVP Kraków

HONOROWY PATRONAT

PARTNERZY AKCJI