DK+ - Wydarzenie 2 - Wspomnienia ze szlaku

13 października 2013
Opis wydarzenia

12 października o godzinie 17.00 wspólnie muzykowaliśmy przy ognisku pod hasłem Wspomnienia ze szlaku. Była to niepowtarzalna okazja do spotkania z Panem Andrzejem Mrozem, autorem muzyki do tekstów własnych m.in do popularnego utworu Od Turbacza wieje wiatr, a także do wierszy poetów związanych z górami: Andrzeja Krzysztofa Torbusa (Jesień w górach, To już i innych.), Grażyny Królikiewicz (Jałowce, Album gorczański) oraz Anny Szaleńcowej. Tego wieczoru Pan Andrzej nie tylko przybliżył przybyłym gościom swój dorobek artystyczny, a także wykonując dobrze znane piosenki wcielił się w rolę „muzycznego przewodnika”. Przy akompaniamencie gitary wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki turystyczne, poetyckie oraz te najbardziej popularne m.in. Bukowina I, Gdybym Miał Gitarę, Bieszczadzkie ścieżki oraz wiele innych.

Spotykaliśmy się w Oranżerii Pergamin (Al. Focha 39-42) z inicjatywy byłych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Poza duchową była również uczta kulinarna. Każda z przybyłych osób mogła własnoręcznie upiec kiełbaskę.

Andrzej Mróz – bard piosenki turystycznej, z wykształcenia metalurg, z pasji (które zajęły w jego życiu zbyt wiele miejsca, żeby je nazwać zwykłym hobby) – harcerz, muzyk, tekściarz, przewodnik beskidzki i fotografik. Pierwsze kroki w piosence turystycznej przypadły na lata studiów. W roku 1969 otrzymał nagrodę Grand Prix na II Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie za piosenkę Od Turbacza, potem przyszły dalsze nagrody i wyróżnienia z grupą „Kociołek”, założoną w 1969 roku. Były występy w radiu i w telewizji w tym samym składzie. Według opublikowanych wspomnień uczestników wędrówek z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, piosenka Od Turbacza była jedną z jego ulubionych. Pisze piosenki do własnych tekstów, a także wierszy poetów związanych z górami: Jerzego Harasymowicza, Andrzeja Krzysztofa Torbusa, Grażyny Królikiewicz oraz Anny Szaleńcowej. Jego piosenki stały się bardzo lubiane i popularne nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Śpiewa je już drugie, a może nawet trzecie pokolenie turystów i harcerzy. Andrzej Mróz nagrał pięć płyty – z Grupą Kociołek „Od Turbacza”, natomiast z żoną Marylą: „Na gorczańskiej cichej hali”, „Dla przyjaciół”, „Pejzaż z kolędą”, a także dwupłytowy album „Magia gór”.

DK+ - Wydarzenie 2 - Wspomnienia ze szlaku

12 października 2013 / BPP

Prasa

  • Dziennik Polski

DK+ - Wydarzenie 2 - Wspomnienia ze szlaku

12 października 2013 / BPP