Rozśpiewana Szkoła

Rozśpiewana szkoła 2022

24 czerwca 2022

Rozśpiewana szkoła - z historią w tle. Pamiątkowe wykonanie hymnu w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego w ramach obchodów 20. lecia Krakowskich Lekcji Śpiewania 11 listopada 2022 r. na Rynku Głównym.

Opis zadania

Patronem 2022 roku został Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu. Ale rok 2022 to także 275. rocznica urodzin Józefa Wybickiego, 225. rocznica napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech oraz 95. rocznica ustanowienia pieśni Jeszcze Polska nie zginęła hymnem narodowym. Ponadto w listopadzie bieżącego roku Kraków świętuję 20. lecie Lekcji Śpiewania - koncertów gromadzących kilkutysięczną publiczność z okazji obchodów ważnych świąt państwowych, podczas których hymn polski jest wykonywany. Te ważne rocznice są doskonałym przyczynkiem do tego, by historię nie tylko powstania hymnu, ale także czasów w jakich powstał, przybliżyć uczniom małopolskich szkół oraz przypomnieć kilkutysięcznej publiczności zgromadzonej 11 listopada na Rynku Głównym w Krakowie.

W maju br. zadanie Rozśpiewana szkoła - z historią w tle. Pamiątkowe wykonanie hymnu w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego w ramach obchodów 20. lecia Krakowskich Lekcji Śpiewania 11 listopada 2022 r. na Rynku Głównym otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Patriotyzm jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

Warsztaty

Bezpłatne warsztaty „Rozśpiewana szkoła” skierowane są do uczniów małopolskich szkół, którzy poznają zestaw utworów stanowiących muzyczną cząstkę polskich piosenek i pieśni, pozwalających na czynne uczestnictwo w państwowych uroczystościach rocznicowych. Propozycja warsztatów ma być odpowiedzią na lukę edukacyjną w zakresie kultywowania rodzimej tradycji muzycznej w formie pieśni. Celem warsztatów jest również przybliżenie historii Polski poprzez odwołania do kontekstów historycznych, którym towarzyszyło wykonywanie Mazurka Dąbrowskiego.
Jesteśmy nastawieni na aktywne uczestniczenie w warsztatach. Trenerami będą ludzie, którzy przy współpracy z uczestnikami zadania, będą starali się dotrzeć do potencjału drzemiącego w każdej z klas/grup szkolnych. Obok części warsztatowej bazującej na interakcji, poszczególne grupy będą pracowały nad repertuarem na koncert.

Szkoły chętne do wzięcia udziału w projekcie Rozśpiewana Szkoła, proszone są o kontakt mailowy na adres biblioteka@bibliotekapiosenki.pl, w temacie wiadomości wpisując:

„Rozśpiewana Szkoła 2022 – ZGŁOSZENIE”

Z każdą szkołą skontaktujemy się w celu ustalenia terminu, w którym odbędą się warsztaty. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 15 września 2022 r.

Zajęcia odbywać się będą w roku szkolnym 2022/2023 w nowej siedzibie Biblioteki Polskiej Piosenki tj. Forcie nr 52 „Borek”, ul. Władysława Krygowskiego 296, 30-437 Kraków, w dniach od wtorku do piątku w godz. 9-13. O szczegółach będziemy Państwa informowali w kolejnym terminie.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra"