WstępRok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.
Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym.
We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstała multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.
Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Wydawnictwo było rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania 14 października br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.
W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Okładka
Zawartość płyty CD§. Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/ i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/ i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.
Podziękowania Dziękujemy Komitetowi Kopca Kościuszki za pomoc i wsparcie merytoryczne, a w szczególności Panu Leszkowi Cierpiałowskiemu za zaangażowanie i Panu Mieczysławowi Rokoszowi za opiekę merytoryczną, Panu Tomaszowi Otrębskiemu za udostępnienie materiałów historycznych, Panu Michałowi Koziołowi za wsparcie nas swoim piórem, Pani Agnieszce Kozłowskiej za inspiracje, Pani Ernestynie Skurjat-Kozeki i Fundacji Kościuszko Heritage za udostępnienie filmu pt. „Jeszcze Polska zatańczy”, Redakcji Telewizji Kino Polska za udostępnienie filmu „Kościuszko pod Racławicami” oraz Panu Tomaszowi Piwowarczykowi z Fundacji Pamięć i Tożsamość.
Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Korneckiej za nadzór muzyczny, dla Artystów Loch Camelot za profesjonalizm, ekipie Radia Kraków za udostępnienie studia im. Romany Bobrowskiej. Dziękujemy też uczestnikom wspólnego nagrywania piosenek w Radiu Kraków.
Artyści - Utwory 2-19 - Teatr Loch Camelot w składzie:
Katarzyna Wrońska, Sylwia Chludzińska, Joanna Wójtowicz, Kinga Nurkowska, Stanisław Rzepiela, Łukasz Kozub, Bartosz Michał Buława, Adrian Domarecki
KIEROWNICTWO MUZYCZNE:
Ewa Kornecka i Waldemar Domański
ARANŻACJA I PRODUKCJA:
Ewa Kornecka
REALIZACJA NAGRANIA:
Jerzy Zając
- Utwory 2 i 3 zostały zarejestrowane z udziałem krakowian podczas sesji w Radio Kraków.
- Utwór 21- Kosciuszko’s Dream:
słowa: Anna Zamęcznik, muzyka: Zofia Kaszubska i Krzysztof Derwiński , wyk. Krzysztof Derwiński
muzyka, wykonanie i produkcja Przemysław Trubalski, słowa zaczerpnięto z cytatów Tadeusza Kościuszki, opublikowanych w źródłach historycznych. W utworze wykorzystano fragment ścieżki dźwiękowej z filmu pt. „Kościuszko pod Racławicami” z 1938 roku.
- Utwór 23 - Rozmowa z Naczelnikiem:
słowa, muzyka, wykonanie: Michał Skarżyński
- Utwory 24-26 - autorstwo przypisuje się Tadeuszowi Kościuszce:
Aranżacja: kwartet smyczkowy Marlena Quartet w składzie:
Renata Borucka – skrzypce,
Michał
Chytrzyński – II skrzypce,
Dominika Hosiawa-Owczarek – altówka,
Magdalena Pluta – wiolonczela.