Wydawnictwa

Wszyscy jesteśmy Kościuszkami - wydawnictwo

19 października 2017
Wstęp

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym.

We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstała multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.

Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Wydawnictwo było rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania 14 października br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.

W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Okładka

Zawartość płyty CD
Lp. Tytuł Nagranie
1. Wstęp Nagranie
2. Na Wawel Nagranie
3. Przysięga (Na krakowskim rynku) Nagranie
4. Pobudka Krakusów (Dalej chłopcy dalej żywo) Nagranie
5. Krakowiak 1794 (Ja krakowiak, ty krakowiak) Nagranie
6. Racławice Nagranie
7. Do broni Nagranie
8. Z krakowskiej kuźnicy Nagranie
9. Krakowiak kosynierów (Dalej chłopcy bierzma kosy) Nagranie
10. Nasz Kościuszko (Nasz Kościuszko dobry był) Nagranie
11. Hej tam w karczmie Nagranie
12. Kościuszko (Choćby nawet słońce zgasło) Nagranie
13. Polonez pożegnalny Nagranie
14. Krakowiak Kościuszki (Bartoszu, Bartoszu) Nagranie
15. Polonez Kościuszki (Patrz Kościuszko na nas z nieba) Nagranie
16. Mazur (Chociaż bieda) Nagranie
17. Na dzień śmierci Nagranie
18. Chwała mu i cześć Nagranie
19. Mazurek Dąbrowskiego – wersja historyczna Nagranie
20. Uśmiech Tadeusza Nagranie
21. Kosciuszko’s Dream Nagranie
22. Jak Tadeusz Nagranie
23. Rozmowa z Naczelnikiem Nagranie
24. Polonez B-dur Nagranie
25. Polonez C-dur Nagranie
26. Walc G-dur Nagranie

§. Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/ i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/ i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Podziękowania

Dziękujemy Komitetowi Kopca Kościuszki za pomoc i wsparcie merytoryczne, a w szczególności Panu Leszkowi Cierpiałowskiemu za zaangażowanie i Panu Mieczysławowi Rokoszowi za opiekę merytoryczną, Panu Tomaszowi Otrębskiemu za udostępnienie materiałów historycznych, Panu Michałowi Koziołowi za wsparcie nas swoim piórem, Pani Agnieszce Kozłowskiej za inspiracje, Pani Ernestynie Skurjat-Kozeki i Fundacji Kościuszko Heritage za udostępnienie filmu pt. „Jeszcze Polska zatańczy”, Redakcji Telewizji Kino Polska za udostępnienie filmu „Kościuszko pod Racławicami” oraz Panu Tomaszowi Piwowarczykowi z Fundacji Pamięć i Tożsamość.

Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Korneckiej za nadzór muzyczny, dla Artystów Loch Camelot za profesjonalizm, ekipie Radia Kraków za udostępnienie studia im. Romany Bobrowskiej. Dziękujemy też uczestnikom wspólnego nagrywania piosenek w Radiu Kraków.

Artyści
  • Utwory 2-19 - Teatr Loch Camelot w składzie:

Katarzyna Wrońska, Sylwia Chludzińska, Joanna Wójtowicz, Kinga Nurkowska, Stanisław Rzepiela, Łukasz Kozub, Bartosz Michał Buława, Adrian Domarecki
KIEROWNICTWO MUZYCZNE:
Ewa Kornecka i Waldemar Domański
ARANŻACJA I PRODUKCJA:
Ewa Kornecka
REALIZACJA NAGRANIA:
Jerzy Zając

  • Utwory 2 i 3 zostały zarejestrowane z udziałem krakowian podczas sesji w Radio Kraków.
  • Utwór 21- Kosciuszko’s Dream:

słowa: Anna Zamęcznik, muzyka: Zofia Kaszubska i Krzysztof Derwiński , wyk. Krzysztof Derwiński

  • Utwór 22 - Jak Tadeusz:

muzyka, wykonanie i produkcja Przemysław Trubalski, słowa zaczerpnięto z cytatów Tadeusza Kościuszki, opublikowanych w źródłach historycznych. W utworze wykorzystano fragment ścieżki dźwiękowej z filmu pt. „Kościuszko pod Racławicami” z 1938 roku.

  • Utwór 23 - Rozmowa z Naczelnikiem:

słowa, muzyka, wykonanie: Michał Skarżyński

  • Utwory 24-26 - autorstwo przypisuje się Tadeuszowi Kościuszce:

Aranżacja: kwartet smyczkowy Marlena Quartet w składzie:
Renata Borucka – skrzypce,
Michał
Chytrzyński – II skrzypce,
Dominika Hosiawa-Owczarek – altówka,
Magdalena Pluta – wiolonczela.