Nazwa: |
Mold |
Data powstania: |
1998 |
Zespół Mold powstał w listopadzie 1998 r. w Wieliczce, szybko zmieniając lokalizację swoich prób na Kraków. Po wielu zmianach personalnych tworzą go obecnie: Bartosz „Dzik” Królikowski – dr. (eks-Lenny Valentino); Beata „Beta” Zielińska – voc.; Jakub „Tygrys” Głowaczewski – g., pf. (Eulogy); Mateusz „Mario” Szarnicki – g. (Eulogy) i Gabriel „Don” Koluch – bg. (eks-Alchemia). Gościnnie z zespołem występuje DJ Grzegorz Furlaga i sekcja smyczkowa.
To wyjątkowy zespół na polskiej scenie muzycznej. Łączy nowe spojrzenie na muzykę rockową ze swobodną penetracją innych gatunków muzycznych. Muzyka zespołu to pełen pasji nu metal z kobiecym wokalem, łączący porywającą melodię z ciężkim brzmieniem gitar, przeplatanych czasem przez lżejsze dźwięki. Jego kompozycje wyróżniają się oryginalnymi i nowoczesnymi aranżacjami, zmianami tempa i przemyślanymi tekstami. Zespół Mold wystąpił na większości przeglądów i konkursów rockowych organizowanych w Polsce, odnosząc na nich wiele sukcesów. Zajął m.in.
– III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Muzycznych i Solistów Proszowice’1998,
– I miejsce w przeglądzie Debiuty w Jaszczurach w 1999 r.,
– III miejsce na ogólnopolskim przeglądzie Garażowe granie w Tychach w 2000 r. (wyróżnienie dla Bartosza Królikowskiego),
– I miejsce na przeglądzie w Klubie 38’.
Zdobyte laury otworzyły mu drogę do scen klubowych w całym kraju. Odbył kilka tras koncertowych, towarzysząc takim wykonawcom, jak: Agressiva 69, Myslovitz, Renata Przemyk i kilka razy grupie O.N.A. Występował z większością gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. z Big Cycem, BRAThANKI, Elektrycznymi Gitarami, IRĄ, Kultem, także z grupą Blenders, Hey, Lady Pank, Sistars i Nocną Zmianą Bluesa.
W latach 2000–2001 nagrał w skawińskim Studio Meksyk 3 materiały demo. Na początku 2002 r. koncertowe doświadczenia przeniósł do studia Scena FM, gdzie nagrał materiał na debiutancką płytę pt. Mold. Towarzyszyły jej 2 single – Wszędzie cynamon (2002 r.) i Zanim zniknę (2003 r.). Do obu utworów powstały teledyski. Płyta ukazała się w październiku 2002 r., przywołując dokonania takich wykonawców, jak: Korn, Linkin Park, Skunk Anansie i Guano Apes. Promowała ją trasa Ostra jazda – Mold na żywo, na którą złożyło się ponad 20 koncertów w całym kraju. W rankingu czytelników pisma „Metal Hammer” została uznana za Album Roku, a sam zespół wyróżniono tytułem Debiutanta Roku i Nadziei Roku. W ankiecie „Teraz Najlepsi” czytelników pisma „Teraz Rock” zespół zwyciężył w kategoriach: płyta roku, zespół roku, nadzieja roku i wokalistka roku. Z kolei w ankiecie „Gitarowy Top’2003” pisma „Gitara Bas i Bębny” został wyróżniony w kategorii płyta roku – hard rock/ metal. Także pismo „Polityka” wyróżniło zespół tytułem Nadziei Polskiego Rocka.
Na przełomie marca i kwietnia 2004 r. ukazała się ostatnia płyta zespołu pt. Alchemia. Promował ją singiel pt. Jeszcze. Grupa powiększyła swoje instrumentarium o sekcję smyczkową, skrecze i elektronikę, dzięki czemu muzyka stała się bardziej melodyjna, nowoczesna i przebojowa. Takie utwory, jak: Jeszcze, Osobliwie i Pozytywny, zagościły na listach przebojów polskich stacji radiowych, a sam zespół został nominowany do nagrody Superjedynki w kategoriach: zespół roku i płyta roku – alternatywa. Czytelnicy tygodnika „Program TV” w plebiscytach „Muzyczne Lato” i „Najlepsi Roku 2005” uznali go zwycięzcą w kategoriach: zespół roku, płyta roku, wokalistka roku i talent roku. Znakomitym przyjęciem cieszyły się jego występy na największych festiwalach w kraju (m.in. w Węgorzewie). Uwieńczeniem popularności zespołu była 2-płytowa składanka pt. Hit Pack Fresh – Best of Eurotalents (2005 r.), zawierająca najbardziej obiecujących i utalentowanych artystów z całej Europy, na której znalazł się również utwór Molda. Grupa była gościem większości stacji i programów telewizyjnych. Efektem udziału w programie Kuby Wojewódzkiego było umieszczenie piosenki zespołu na składance Kuba Wojewódzki – Music Show[1].