Chróst, Winicjusz

Zgłoszenie do artykułu: Chróst, Winicjusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Chróst, Winicjusz

Data urodzenia:

23 października 1952

Data śmierci:

28 marca 2020

Informacje

Gitarzysta.

W 1971 r. zadebiutował w zespole System, który związany był z klubem Stodoła. Niespełna trzy lata później dołączył do kapeli Breakout Tadeusza Nalepy. We współpracy obu panów powstał album Kamienie. Przez kilka lat był członkiem Orkiestry PRiTVP Andrzeja Trzaskowskiego.

W trakcie długiej kariery pracował z wieloma wielkimi artystami jazzu, rocka i muzyki pop. Gitarzysta grał m.in. ze Stanisławem Soyką, Ewą Bem, Edytą Geppert, Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Cugowskim czy Andrzejem Dąbrowskim.

Był właścicielem i realizatorem nagrań profesjonalnego studia w Sulejówku, w którym powstało wiele znanych przebojów muzyki rockowej i jazzowej. Nagrywały tam m. in. Republika, Wilki, Lady Pank, a także międzynarodowi muzycy jak Reggie Wooten Paul Wetico czy Mulatu Astatke[1], [2].

Bibliografia

1. 

http://www.kppg.waw.pl/
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 20.07.2015].

2. 

https://www.onet.pl/muzyka/onetmuzyka/winicjusz-chrost-nie-zyje-giatrzysta-mial-67-lat/veefbmk,681c1dfa
Portal Onet Muzyka [odczyt: 30.03.2020].