Głogowski, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Głogowski, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Głogowski, Marek

Właściwie:

Martin, Jerzy Wojciech

Data urodzenia:

21 stycznia 1947

Miejsce urodzenia:

Chylice Kolonia

Informacje

Poeta, autor tekstów piosenek, także dziennikarz i tłumacz. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Był redaktorem w Państwowym Wydawnictwie Muzycznym (1970–1974) i Teatrze dla Dzieci Polskiego Radia (1974–1984). Od 1986 r. jest kierownikiem redakcji dziecięcej wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jako autor debiutował w 1968 r. piosenką dla Stana BorysaBizonów Lepiej późno niż wcale, która zdobyła I nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki.

Jest autorem wierszy i opowiadań dla dzieci; słuchowisk radiowych; książek dla dzieci Lisia czapa, Tajemniczy gość, Deszczowy dzień, Pomocnicy świętego Mikołaja; tekstów piosenek dla Andrzeja Dąbrowskiego, Wojciecha Gąssowskiego, Ireny Jarockiej, Macieja Kossowskiego, Krzysztofa Krawczyka, SkaldówTrubadurów.

Jest laureatem:

– I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Piosenkę Młodzieżową w 1965 r. za Spacer przy księżycu,

– nagrody arcybiskupa Bolesława Kominka na Festiwalu Piosenki Religijnej Sacrosong we Wrocławiu w 1970 r. za piosenkę Chwila rozmowy,

– wyróżnienia na Sacrosong ’72 za piosenkę Akt strzelisty[1].

Bibliografia