Kossowski, Maciej

Zgłoszenie do artykułu: Kossowski, Maciej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kossowski, Maciej

Data urodzenia:

11 lutego 1937

Miejsce urodzenia:

Grudziądz

Data śmierci:

30 października 2022

Miejsce śmierci:

Nowy Jork

Informacje

Wokalista, trębacz, kompozytor i aranżer. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczył się gry na trąbce w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Debiutował jako wokalista w tamtejszych kabaretach studenckich. W latach 1963–1966 był solistą Czerwono-Czarnych, a do 1968 r. Tajfunów. Później współpracował jako solista z zespołami rozrywkowymi Janusz Bogacki, Juliusza Loranca, Adama Wiernika i Radiowym Studiem Rytm oraz jazzowymi Warszawskimi Stompersami, zespołem Janusza MuniakaTomasza Stańki. Prowadził także własny zespół. Dokonał licznych nagrań radiowych[1]. Na przełomie 1968 i 1969 r. zarejestrował dla Programu III PR kilkanaście klasycznych bluesów, w większości z repertuaru legendarnego Huddie’ego Ledbettera. Przedsięwzięciu patronowali Maciej ZembatyJanusz Bogacki[3].

Wystąpił w programie telewizyjnym Wariacje na pięć kamer oraz w filmie TV Koncert na 707 ulic, w którym śpiewał piosenkę pt. Kto mi to da. Koncertował w ZSRR, RFN, NRD, Czechosłowacji, Grecji i ośrodkach polonijnych USA. Do jego najbardziej znanych przebojów należą m.in.: Agatko, pocałuj, Dwudziestolatki, Wakacje z blondynką Domowe strachy, Nie mówię żegnajZ Cyganami w świat. Kompozytor własnego repertuaru, a także piosenek m.in. dla Filipinek, Jacka Lecha, Wiślan ’69. W 1970 r. wyemigrował do USA. W latach 70-tych prowadził w Nowym Jorku własny zespół, z którym występował w lokalnych klubach muzycznych. W latach 80. występował na stałe w Milford Plaza Hotel na Broadwayu. Współpracował także jako trębacz przy realizacji rock-opery Jesus Christ Superstar i z orkiestrą Jimmy’ego Stora. W 1997 r. ukazał się CD Maciej Kosssowski: Nie mówię żegnaj, wydany przez Muzę z nagraniami radiowymi i płytowymi z lat 1966–1973.

W 1983 zmienił nazwisko na Mike Cossi, przyjął też amerykańskie obywatelstwo[1], [2].

Bibliografia