Patuszyński, Włodzimierz

Zgłoszenie do artykułu: Patuszyński, Włodzimierz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Patuszyński, Włodzimierz

Pseudonim:

Gracz, Maciej

Data urodzenia:

17 stycznia 1916

Miejsce urodzenia:

Irkuck (Rosja)

Data śmierci:

11 sierpnia 1983

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Poeta i autor tekstów piosenek, także aktor, piosenkarz i kompozytor. Debiutował w latach 30. tekstami piosenek dla zespołu rewelersów Cztery Asy. Przed wojną występował jako aktor w teatrzykach rewiowych, w czasie wojny w Wilnie i Lwowie, po wojnie w teatrach w Chełmie, Lublinie, Krakowie i Katowicach. Od 1958 r. mieszkał w Szczecinie. Współpracował z Muzyczną Sceną Poezji „13 Muz”, zwaną też Kabaretem Piosenki. Tam poznał Jana Janikowskiego, z którym stworzył repertuar dla żeńskich zespołów wokalnych FilipinkiAmazonki. Od 1963 r. mieszkał i tworzył w Warszawie.

Jest autorem tekstów piosenek dla zespołów Czerwone Gitary, Czerwono-CzarniNiebiesko-Czarni oraz m.in. dla Macieja Kossowskiego, Marii Koterbskiej, Steni Kozłowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Haliny Kunickiej, Bohdana Łazuki, Czesława Niemena, Krystyny Prońko, Karin Stanek, Jadwigi Strzeleckiej, Piotra SzczepanikaAndrzeja Zauchy. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 91 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia